Menu

Harry i Meghan nie będą już używać tytułów królewskich

Harry i Meghan nie będą już używać tytułów królewskich
Para książęca zadeklarowała, że zwróci fundusze wydane z budżetu państwa na renowację posiadłości Frogmore Cottage (Fot. Getty Images)
Brytyjski książę Harry i księżna Meghan nie będą używać tytułów Ich Królewskich Wysokości (HRH), nie będą formalnie reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej - poinformował w wczoraj pałac Buckingham. Postanowienia te mają wejść w życie wiosną tego roku.
Reklama

Para książęca zadeklarowała, że zamierza zwrócić fundusze wydane z budżetu państwa na renowację posiadłości Frogmore Cottage - ok. 2,4 miliona funtów - która pozostanie ich rezydencją w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii.

"Po wielu miesiącach rozmów i niedawnych dyskusji cieszę się, że wspólnie znaleźliśmy konstruktywną i pomocną drogę dla mojego wnuka i jego rodziny. Harry, Meghan i Archie zawsze będą bardzo kochanymi członkami mojej rodziny. Zdaję sobie sprawę z wyzwań, których doświadczyli w wyniku bycia pod intensywną obserwacją w ciągu ostatnich dwóch lat i popieram ich pragnienie bardziej niezależnego życia" - napisała w wydanym oświadczeniu królowa Elżbieta II.

Monarchini podziękowała Harry'emu i Meghan za pełną poświęcenia pracę w kraju, we Wspólnocie Narodów oraz poza nią i w imieniu całej rodziny wyraziła nadzieję, że osiągnięte porozumienie pozwoli im "rozpocząć budowę szczęśliwego i spokojnego nowego życia". Wyraziła też dumę z tego, "jak szybko Meghan stała się jednym z członków rodziny".

"Jak uzgodniono w tym nowym porozumieniu, rozumieją oni, że są zobowiązani do wycofania się z obowiązków królewskich, w tym z udziału w oficjalnych wydarzeniach wojskowych. Nie będą oni już otrzymywać środków publicznych na pełnienie królewskich obowiązków" - głosi oświadczenie.

Wyjaśniono w nim, że książę i księżna Sussex dalej mogą utrzymywać prywatne patronaty nad różnymi organizacjami i stowarzyszeniami, a chociaż nie mogą już formalnie reprezentować królowej, dali jasno do zrozumienia, że wszystko, co będą robić pozostanie w zgodzie z wartościami Jej Królewskiej Mości.

"Sussexowie nie będą używać tytułów HRH (Jego/Jej Królewskiej Wysokości), ponieważ nie są już wykonującymi obowiązki członkami rodziny królewskiej" - podkreślono.

Dezycja Harry'ego i Meghan wywołała spory kryzys w rodzinie królewskiej. (Fot. Getty Images)

W komunikacie potwierdzono zamiar Harry'ego i Meghan zwrócenia kosztów renowacji Frogmore Cottage i wyjaśniono, że pałac Buckingham nie będzie obecnie odnosił się do sprawy ochrony pary książęcej.

W zeszłym tygodniu Harry - młodszy syn następcy tronu, księcia Karola - oraz jego amerykańska żona niespodziewanie ogłosili na Instagramie, że zamierzają zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej, chcą sami się utrzymywać oraz planują dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną. Ich głównym zajęciem ma być fundacja charytatywna.

Informacja wywołała spory kryzys w rodzinie królewskiej, w szczególności wskutek tego, że Harry i Meghan nikogo z jej członków nie uprzedzili o swoim zamiarze i według źródeł w Pałacu Buckingham, część rodziny królewskiej poczuła się mocno dotknięta formą, w jakiej zostało to zakomunikowane.

Czytaj więcej:

Harry i Meghan rezygnują z pełnienia ważnych ról. "Chcemy być niezależni"

Nowa rola Harry'ego i Meghan. "Rozmowy przebiegają dobrze"

Elżbieta II: "Zgadzamy się na okres przejściowy dla Harry'ego i Meghan"

Madame Tussauds "rozdziela" Harry'ego i Meghan od rodziny królewskiej

Meghan Markle już znalazła sobie zajęcie w Kanadzie

Książę Harry po raz pierwszy od kryzysu pojawił się publicznie

  Komentarze
  • Adam
   19 stycznia, 15:03

   Zlodziejska rodzina pedofilio-krolewska.Best friend Charlsa byl mega pedofil J.Savile,a najlepszym przyjacielem prince Andrew byl Epstin,ktory byl rowniez mega pedofilem.A ludzie jeszcze placa podatki na rodzinke adamsow...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama