Menu

Hancock: Brytyjski rząd "jest otwarty" na opóźnienie znoszenia restrykcji

Hancock: Brytyjski rząd "jest otwarty" na opóźnienie znoszenia restrykcji
Władze Wielkiej Brytanii wciąż wstrzymują decyzję w sprawie całkowitego zniesienia restrykcji w Anglii. (Fot. Getty Images)
Indyjski wariant koronawirusa jest o ok. 40 proc. bardziej zakaźny od wariantu brytyjskiego, co powoduje, iż decyzja w sprawie całkowitego zniesienia restrykcji w Anglii 21 czerwca jest trudniejsza - przyznał wczoraj brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.
Reklama
Reklama

Wprawdzie te szacunki na temat zakaźności indyjskiego wariantu - od niedawna nazywanego oficjalnie przez Światową Organizację Zdrowia wariantem Delta - są nieco niższe od dotychczasowych, ale i tak jest to wyraźnie więcej niż w przypadku wariantu brytyjskiego (Alfa). Według brytyjskich naukowców, indyjski wariant już stał się dominującym w Wielkiej Brytanii.

Hancock przyznał wczoraj w stacji BBC News, że rząd jest "całkowicie otwarty" na możliwość opóźnienia terminu zniesienia restrykcji koronawirusowych, jeśli zajdzie taka konieczność. Przypomniał, że datę 21 czerwca wskazano w rządowej mapie drogowej jako najwcześniejszą możliwą, a nie sztywno określoną.

Zarazem zauważył, że o ile liczba nowo wykrywanych zakażeń nieco rośnie, to liczba hospitalizacji pozostaje na stałym poziomie, a zdecydowana większość pacjentów, którzy trafiają do szpitali jest niezaszczepiona. Z kolei ci, którzy mimo szczepionki zakazili się, mają łagodniejszy przebieg choroby. "To pokazuje, że szczepionki działają" - podkreślił.

Wczoraj poinformowano o wykryciu w ciągu minionej doby 5 341 nowych zakażeń. To wprawdzie mniej niż w poprzednich dwóch dniach, ale łączna liczba z tego tygodnia - 33,5 tys. - jest aż o 49 proc. wyższa niż była w poprzednim. Stwierdzono też cztery nowe zgony z powodu Covid-19.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,52 mln infekcji, z powodu których zmarło 127 840 osób. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 40,33 mln osób, czyli 76,6 proc. dorosłych mieszkańców, a drugą - 27,66 mln, czyli 52,5 proc. dorosłych.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd "otwarty" na przedłużenie programu urlopowania pracowników

Już ponad połowa dorosłych mieszkańców UK w pełni zaszczepiona

UE opóźnia dodanie Wielkiej Brytanii do bezpiecznej listy podróży

W UK wykryto 20 zakażeń tzw. nepalskim wariantem wirusa

Do Polski wraca "normalność". Wiele ważnych spraw załatwisz osobiście

Połowa mieszkańców UK chce opóźnienia luzowania restrykcji

UK: Rząd rozważa alternatywne opcje wobec zniesienia restrykcji 21 czerwca

  Komentarze
  • Iria
   7 czerwca, 10:12

   Myślę, że już wreszcie czas skończyć to przedstawienie -psychologiczny szantaż i zastraszanie. Warianty są i będą coraz to nowe. Odebrano obywatelom ich prawa i ciska się im kit , że to dla ich dobra. Ludzie jeszcze długo będą na to chorować bo wirus nie zniknie jak za dotknięciem rózeczki. Przez te bzdury pod tytułem "chroń NHS" ludzie umierają na inne choroby bo lekarze" leczą przez telefon", operacje odwołane , ale o tym cicho sza.

  • Arian
   7 czerwca, 11:00

   Tyle ze zakazaja sie wylacznie nie zaszczepieni i to coraz mlodsze pokolenie , zaszczepieni moga sie zakazic ale przebieg choroby jest prawie niewidoczny , nie zaszczepieni z wlasnego wyboru sami sobie dolek kopia , moich dwoch kuzynow nie doczekalo sie tych szczepionek , dzisiaj by jeszcze zyli , zbyt pozno weszly w zycie te szczepienia .

  • Do Arian
   7 czerwca, 11:43

   Pedolisz glupoty moja kobieta ma astme moja tesciowa po 60tce mam tez dwojke dzieci ja po 30 wszyscy przechodzilismy ten straszny covid 4 dni smarkania i kaszlenia jeden dzien goraczki i tyle nikomu nic nie jest a antyciala juz sa po co mi ta szczepionka niesprawdzona. Zakazali by palenia i alkoholu a otylych do roboty i by miliony osob wiecej uratowali

  • Do arian
   7 czerwca, 12:08

   Widzę że u ciebie już działa skoro takie bzdury wypisujesz. Bądź bezpieczny weź jeszcze 4 na zapas.

  • Arek
   7 czerwca, 12:40

   dlaczego ten ze zdjecia jescze nie siedzi ?

  • Ttt
   7 czerwca, 15:14

   @Arek bo jeszcze ma "przyjaciół"

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama