Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Grypa w natarciu. W Polsce coraz więcej zachorowań

Grypa w natarciu. W Polsce coraz więcej zachorowań
Szczególny wzrost zachorowań odnotowano w województwie pomorskim. (Fot. Getty Images)
Rośnie liczba osób chorych na grypę. Najwięcej zachorowań jest na Pomorzu i Mazowszu. Najmniej na Podkarpaciu - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

"Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, który monitoruje sytuację w kraju, wynika, że w okresie od 15 do 22 września w Polsce z grypą lub jej objawami zgłosiło się do lekarzy 87 589 osób. Tydzień wcześniej było to 54 216 osób, a dwa tygodnie wcześniej – 29 553" - podaje gazeta.

Szczególny wzrost zachorowań odnotowano w województwie pomorskim – blisko 20 tys. osób. W czołówce jest również Mazowsze (15 667) oraz Wielkopolska (do 14,5 tys).

Najmniej chorych jest na Podkarpaciu (450). Zaznacza również, że "grypa jest w tym roku chorobą dzieci do 4. roku życia".

"Jak wynika z danych epidemiologicznych, na 100 tys. mieszkańców liczba chorych dzieci wynosi 188,95. Tu także ogromny wzrost dotyczy Pomorza, gdzie zapadalność w grupie najmłodszych wynosi 677,54" - podaje dziennik.

Gazeta cytuje prof. Jarosława Pinkasa, głównego inspektora sanitarnego (GIS), który twierdzi, że najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest wzmocnienie odporności.

W tym roku szczepienia przeciwko grypie rozpoczęły się z opóźnieniem. (Fot. Getty Images)

"Po pierwsze poprzez szczepienia przeciwko grypie, po drugie metodami naturalnymi: jedzenie dużej ilości warzyw i owoców i ruch na świeżym powietrzu" - wyjaśnie główny inspektor i radzi, "najlepiej dużo spacerować i ograniczyć przebywanie w dużych skupiskach ludzkich".

"Od lipca 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje w 50 proc. szczepionkę przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia. Pacjent płaci za nią tylko 22,88 zł. Wystarczy poprosić o receptę swojego lekarza pierwszego kontaktu. Szczepionki dla różnych grup wiekowych, choć głównie dla seniorów, finansują swoim mieszkańcom samorządy" - przypomina gazeta.

Przypomina również, że w tym roku szczepienia przeciwko grypie rozpoczęły się z opóźnieniem. Powodem jest fakt, że szczepionka trafiła do aptek dopiero w połowie września.

"Opóźnienie to efekt tego, że Światowa Organizacja Zdrowia z miesięcznym opóźnieniem wydała zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie na nadchodzący sezon epidemiczny. To spowodowało opóźnienia w produkcji" - pisze gazeta.

Cytuje też prof. Piotra Jankowskiego z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówi, że "najgroźniejszym powikłaniem grypy jest ostre zapalenie mięśnia sercowego, które w ciągu kilku tygodni, a nawet kilku dni, może prowadzić do poważnej niewydolności serca i śmierci".

Na pytanie, "jak ustrzec się przed powikłaniami, jeśli już zachorujemy?" prof. Jankowski odpowiada: "Przede wszystkim zostać w domu, położyć się do łóżka i wypoczywać. Większa aktywność fizyczna zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego".

 

Czytaj więcej:

"Jak się leczy migrenę?". Amazon poradzi pacjentom NHS

Ruch antyszczepionkowy wśród największych zagrożeń świata

  Komentarze


  • Leon zawodowiec
   30 września, 07:51

   jakos dziwne ze tylko w Polsce i na ukrainie ludzie choruja

  • Konrad
   30 września, 08:15

   Jak jusz to jest dawno wiadomo że firmy farmaceutyczne rosiewają ją aby głupi lud musiał kupować ich leki .ktoś powinien się za to wzionci bo co roku o tej porze wszyscy chorują.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama