Menu

Goldman Sachs potwierdza: Brexit zagrożeniem dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie

Goldman Sachs potwierdza: Brexit zagrożeniem dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie
Europejska branża samochodowa moze odnieść gigantyczne straty w związku z brakiem swobodnego dostępu do brytyjskiego rynku. (Fot. Getty Images)
Scenariusz, w którym dochodzi do Brexitu bez osiągnięcia porozumienia stworzy zagrożenia dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego - potwierdzili ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Apel o powstrzymanie za wszelką cenę tzw. 'twardego' Brexitu wystosowali wcześniej sami europejscy przedsiębiorcy związani z branżą motoryzacyjną.
Reklama

Zdaniem ekonomistów Goldman Sachs, scenariusz, zakładający Brexit bez osiągnięcia porozumienia "stworzy liczne zagrożenia dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego".

Jak wskazano w komunikacie banku, obejmują one: "cła na samochody, wyższe koszty zaopatrzenia w surowce/komponenty oraz, w mniejszym stopniu bezpośrednio, możliwość wystąpienia rozbieżności regulacyjnych między Zjednoczonym Królestwem a UE".

Przyjmując czarny scenariusz, analitycy GS oszacowali, że w 2021 r. zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBIT) Groupe PSA może być mniejszy o ok. 7 proc.. "Odpowiednio dla Renault byłoby to -6 proc." - prognozują. Z kolei w przypadku BMW i Volkswagena potencjalne straty byłby niższe - ok. 4,5 proc.

"Przy najgorszym możliwym założeniu (powrót do taryf WTO), szacowane straty mogą być zdecydowanie wyższe" - ocenili.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. W okresie przejściowym, obowiązującym do końca 2020 r., strony starają się wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji.

Czytaj więcej:

Zielone tablice rejestracyjne w UK już jesienią

Raport: W Polsce odradza się rynek handlu używanymi samochodami

Europejski przemysł motoryzacyjny apeluje o umowę handlową z UK

  Komentarze
  • Tom
   28 września, 08:12

   I to wszystko po to żeby ucieszyć słabo wykształconych, żłopiących ale, śmierdzących rybami angielskich nacjonalistów. Jeszcze nigdy tak wielu nie straciło tak wiele przez tak niewielu.

  • Asan
   28 września, 09:44

   Kolejna odsłona Brexitu. Straty europejskich koncernów samochodiwych . Od zawsze wiadomo jest, że Brexit bije bardziej w Europe unijna , aniżeli w UK. Dlatego cały proces rozmow stron odbywa się od początku pod dyktando UK. Albo jest co najmniej lekceważony przeciwnik unijny. A Tom nie umie czytać i nie zrozumiał teksty. Tom id zawsze nie chciał zrozumieć i sieje nienawiścią do Angoli, że nie chcą już brać z Unii tłumów nieprzydatnych ich gospodarce ludzi lub takich , którzy szukają schronienia przed sądami swoich państw i stwarzają w UK zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

  • 1234
   28 września, 09:47

   Ja obstawiam twardy brexit! PSA Mercedes czy bmw nie zbankrutuje bo Angole będą mniej kupować to tylko jeden kraj ! Zostaje reszta świata !

  • Janusz
   29 września, 00:07

   Mam Mokkę X, a w 1922 kupuję Mokkę elektryczną. Więc trochę mnie to mało obchodzi.

  • You
   1 października, 17:31

   Niemcy muszą mieć więcej pokory, nie mają moralnego prawa do rządzenia i mieszania w krajach suwerennych. Zrobili już bałagan w europie w 1939r teraz kontynuacja wtrącanie się do wszystkich. Stop dla niemieckiej arogancji!

  • You
   1 października, 17:37

   Anglicy zyskają a Niemcy stracą za swoj tupet i impertynencje wobec suwerennych krajów. To miała być tylko wspolnota gospodarcza a Merkelowej marzy się JEDNO PAŃSTWO EUROPA, degeneracja niemieckiego utopijnego myślenia, chęć władzy i dominacji, od czasów Hitlera nic się nie zmieniło w myśleniu tego narodu, z przykrością to musze stwierdzić.

  • Edna
   1 października, 17:45

   MĄDRA KOBIETA Margaret Thatcher. Jak opisywała Unię Eur. "Powołanie do życia Unii Europejskiej było największą głupotą naszych czasów" , "Wierzymy w niezależną Europę, nie w Europę zunifikowaną. Jeżeli będzie się dążyło do zniesienia tych podstawowych różnic w obrębie poszczególnych państw członkowskich, zuboży to całą Wspólnotę (…) Nalegamy, aby instytucje Wspólnoty Europejskiej były kierowane w taki sposób, aby nie ograniczało to wolności jednostki na całym kontynencie. Nie można pozwolić, by instytucje te uległy zwyrodnieniu i stały się narzędziem biurokracji. Gdy kiedykolwiek pojawi się taka groźba, powinno poddać się je krytyce i przywrócić równowagę"

  • You
   1 października, 17:47

   MĄDRA KOBIETA Margaret Thatcher cyt. " Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów"

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości