Menu

Głosowali za Brexitem, ale chcą więcej pielęgniarek z zagranicy

Głosowali za Brexitem, ale chcą więcej pielęgniarek z zagranicy
"Wyniki sondażu pokazują, jak duże znaczenie ma dla wyborców zdrowie i NHS". (Fot. Getty Images)
80 proc. Brytyjczyków, którzy głosowali za opuszczeniem UE, chcą po Brexicie 'otwartych drzwi' dla takiej samej lub większej liczby lekarzy, pielęgniarek i pracowników opieki społecznej spoza Wielkiej Brytanii.
Reklama

W sondażu YouGov ponad połowa zwolenników opcji "Leave" opowiedziała się za większą liczbą lekarzy i pielęgniarek, którzy - ich zdaniem - są potrzebni do wypełnienia kadrowych luk w systemie opieki zdrowotnej. Z kolei jeden na pięciu respondentów przyznał, że potrzeba więcej pracowników socjalnych spoza Wielkiej Brytanii.

Według komentatorów, wyniki sondażu pokazują, jak duże znaczenie ma dla wyborców zdrowie i NHS. "Brytyjczycy chcą mieć pewność, że cudzoziemcy nadal będą mogli tu pracować, gdy zabraknie rąk do pracy w kluczowych zawodach" - zauważa "The Sun".

Jednak nie wszyscy zagraniczni pracownicy są tak samo mile widziani, jak przedstawiciele służby zdrowia. Zdaniem 37 proc. sympatyków Brexitu, kraj powinien ograniczyć liczbę bankierów spoza UK, a jedna trzecia respondentów chce limitów w przypadku pracowników hotelarstwa i gastronomii.

Plany brytyjskiego rządu, dotyczące prawa imigracyjnego po Brexicie, zakładają ograniczenie liczby przyjezdnych z krajów Unii do 10 tys. rocznie. W tak zwanej Białej Księdze zapisano, że warunkiem ubiegania się o pięcioletnie prawo pobytu na Wyspach będzie posiadanie pracy z rocznymi zarobkami w wysokości minimum 30 tysięcy funtów.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości