Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Globalny kryzys migracyjny". Liczba wniosków o azyl przekroczyła 400 tysięcy

"Globalny kryzys migracyjny". Liczba wniosków o azyl przekroczyła 400 tysięcy
Liczba imigrantów przybywających do Grecji w ostatnim czasie dramatycznie się zwiększyła. (Fot. Getty Images)
Od stycznia do czerwca br. liczba wniosków o azyl, jakie wpłynęły do 28 państw UE, przekroczyła 400 tysięcy - poinformował rzecznik KE ds. społecznych Christian Wigand.
Reklama
Reklama

Dla porównania, w całym ubiegłym roku liczba aplikacji azylowych składanych w krajach unijnych wynosiła ponad 600 tys.

"Nie mamy do czynienia z kryzysem greckim, włoskim, niemieckim, węgierskim, francuskim czy austriackim. To jest globalny kryzys migracyjny, który wymaga szeroko zakrojonych wspólnych działań" - wyjaśnił rzecznik KE.

Jak podkreślił, w lipcu liczba imigrantów, którzy dotarli do granic UE, potroiła się w porównaniu z ubiegłym rokiem i po raz pierwszy przekroczyła 100 tysięcy. Unijna agencja ds. granic Frontex poinformowała, że liczba ta wyniosła 107 500 osób.

Wigand podał, że KE zajmuje się wnioskami Austrii, Węgier i Francji w sprawie nadzwyczajnego wsparcia finansowego. Zapowiedział, że 9 i 10 września odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw unijnych i Frontexu poświęcone zwiększeniu środków dla tej agencji.

Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos napisał na początku sierpnia do ministrów spraw wewnętrznych wszystkich państw unijnych, prosząc o większe wsparcie dla operacji ochrony granic w Grecji i na Węgrzech.

Liczba imigrantów przybywających do Grecji w ostatnim czasie dramatycznie się zwiększyła. Tylko w zeszłym tygodniu na wyspy greckie dostało się 21 tys. uchodźców. Od początku roku do tego kraju przybyło ponad 160 tys. imigrantów, czyli blisko cztery razy więcej niż w całym 2014 r. - podał Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

"KE zdaje sobie sprawę, że to jest europejski problem. To prawda, że napływ imigrantów jest większy w jednych krajach niż w innych, ale właśnie dlatego potrzebujemy europejskiej odpowiedzi, postrzegamy to jako europejski problem" - podkreśliła rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

Komisja przekazała, że otrzymała już wymagane od Grecji dokumenty i wkrótce przekaże jej pomoc finansową (30 mln euro) na działania związane z kryzysem migracyjnym.

Lwią część imigrantów, którzy nielegalnie trafiają do UE, stanowią Syryjczycy i Afgańczycy. Większość z nich, uciekając przed niestabilną sytuacją w swych krajach, przybywa najpierw z Turcji do Grecji. W lipcu niemal 50 tys. imigrantów przybyło przez Morze Egejskie, głównie na greckie wyspy Lesbos, Chios, Samos i Kos.

Ponad 20 tys. przybyło w lipcu do Włoch, co od początku roku daje w tym kraju liczbę 90 tys. imigrantów. Dziewięć na dziesięć osób podejmujących niebezpieczną podróż z Libii do Włoch pochodzi z Afryki, głównie z Erytrei i Nigerii.

Ponad 34 tys. uchodźców przybyło w lipcu na Węgry.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama