Menu

Generał Maczek uhonorowany w Szkocji

Generał Maczek uhonorowany w Szkocji
Mieszkańcy Edynburga będą mieli okazję dowiedzieć się, kim był generał Maczek. (Fot. Twitter/@BrianDonnellyHT)
Polski generał, którego wojska pomogły w ochronie Szkocji podczas II wojny światowej, został uhonorowany w Edynburgu - mieście, w którym zamieszkał na wygnaniu.
Reklama

Generał Stanisław Maczek nie mógł powrócić po wojnie do komunistycznej Polski i, odmawiając emerytury, utrzymywał rodzinę pracując jako barman w Edynburgu.

Po latach starań, kampania na rzecz oddania czci dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej i bohatera Bitwy pod Falaise w Normandii dobiegła końca.

Przed budynkiem Edinburgh City Chambers od jakiegoś czasu stoi wykonany z brązu posąg generała Maczka siedzącego na ławce, a teraz zaprezentowano ścieżkę jego imienia - General Maczek Walk. 

Wielu z 20 000 polskich żołnierzy stacjonujących w Szkocji podczas wojny, nigdy nie mogło wrócić do Polski - większość osiedłiła się różnych regionach Wielkiej Brytanii.

Jego historią zafascynowany był m.in. lord Fraser, który przez lata starał się o uhonorowanie Polaka. Za swoje wysiłki został już w przeszłości odznaczony przez polski rząd.

Przy odsłananiu nowej ścieżki, wzruszenia nie krył Archie Mackay, powiernik General Maczek Memorial Trust, który był bliskim przyjacielem lorda Frasera. "Pracując z lordem Fraserem przy wielu projektach, mam wielką satysfakcję, że udało się doprowadzić tę inicjatywę do końća. Nazwa ścieżki to wystarczająca zachęta dla przechodniów, aby wygooglowali nazwisko Maczek i poznali jego niezwykłe osiągnięcia" - wskazał Mackay.

Czytaj więcej:

W Edynburgu odsłonięto pomnik gen. Maczka

Brytyjskie media z uznaniem o Wielkiej Mapie Szkocji stworzonej przez Polaków

Brytyjskie media oddają hołd weteranom lądowania w Normandii

  Komentarze
  • Rupert
   10 października 2019, 12:34

   Nie odmowil emerytury tylko armia brytyjska jemu nie przyznala jak i wiekszosci polskich zolnierzy.
   W czasie wojny wojsko polskie na zachodzie bylo czescia sil brytyjskich i pod brytyjska zwierzchnoscia. Po wojnie kazali sie calowac w 4 litery.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama