Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francuski rząd utworzył komórkę kryzysową z powodu największej suszy w historii kraju

Francuski rząd utworzył komórkę kryzysową z powodu największej suszy w historii kraju
Kominy reaktorów jądrowych elektrowni schładzane są wodą z rzeki. Wysokie temperatury wody utrudniają funkcjonowanie elektrowni. (Fot. Getty Images)
Z powodu 'wyjątkowej suszy' i trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele obszarów kraju, premier Francji Elisabeth Borne utworzyła międzyresortową jednostkę kryzysową, która będzie podejmować działania osłonowe dla sektorów transportu, energetyki oraz rolnictwa - poinformowała kancelaria szefowej rządu.
Reklama
Reklama

"To najpoważniejsza susza, jaka kiedykolwiek została odnotowana w naszym kraju", a "prognozy pogody wskazują, że (obecna) sytuacja może utrzymać się przez następne 15 dni i stać się jeszcze bardziej niepokojąca" - podkreślono w komunikacie.

"Wyjątkowa susza, której obecnie doświadczamy, pozbawia wiele gmin wody i jest tragedią dla naszych rolników, ekosystemów oraz bioróżnorodności" - wskazała kancelaria premier. Problem braku opadów "pogłębia się z powodu akumulacji kolejnych fal upałów, które wzmagają parowanie i zapotrzebowanie na wodę" – dodano.

Wczoraj 93 z 96 departamentów Francji kontynentalnej zostały objęte ograniczeniami dotyczącymi zużycia wody. 62 z nich ogłosiły najwyższy poziom alarmowy.

We francuskich mediach społecznościowych trwają dyskusje na temat zezwoleń wydawanych polom golfowym na podlewanie trawy, nawet gdy dany departament wprowadził ograniczenia zużycia wody.

Francuski koncern energetyczny EDF ostrzega z kolei, że w najbliższych dniach może zmniejszyć produkcję energii jądrowej z powodu wysokich temperatur wody w rzekach i problemów z chłodzeniem reaktorów.

"Ze względu na prognozowane wysokie temperatury rzeki Rodan, ograniczenia produkcyjne prawdopodobnie dotkną elektrownię jądrową w Tricastin od 6 sierpnia 2022 roku z możliwym wyłączeniem bloku" - przekazał koncern EDF w wydanym w środę komunikacie.

Tricastin posiada cztery reaktory o mocy 900 MW każdy. Grupa EDF już od ubiegłego piątku ostrzegała, że produkcja elektrowni może ucierpieć z powodu nagrzewania się rzek, które dostarczają wodę do chłodzenia reaktorów.

Koncern ostrzega również przed możliwymi ograniczeniami w produkcji w siłowni Saint-Alban w departamencie Isere, również nad brzegiem Rodanu, na południowym wschodzie Francji. Ograniczenia są także rozważane w elektrowni Golfech koło Tarn-et-Garonne w Oksytanii, na południu Francji, ze względu na prognozowane wysokie temperatury rzeki Garonny.

Czytaj więcej:

Trzecia fala upałów we Francjii, temperatura ponownie powyżej 40 st. C

Francja: Lipiec najsuchszym miesiącem od ponad 50 lat. Cały kraj objęty alertem suszy

  Komentarze
  • Slava Ukraine
   5 sierpnia, 13:15

   Na pewno Ruskie to zrobiły. Tak jak spowodowały szereg eksplozji. Putin od dawna interesował się regulacja klimatu -:)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama