Menu

Francuska Akademia Nauk: Lepiej nie rozmawiać w metrze lub autobusie

Francuska Akademia Nauk: Lepiej nie rozmawiać w metrze lub autobusie
Francuscy naukowcy zalecają, aby zrezygnować z jakichkolwiek rozmów podczas korzystania ze środków transportu publicznego. (Fot. Getty Images)
Pasażerowie w metrze lub autobusie powinni unikać rozmów z innymi osobami, niewskazane są też rozmowy telefoniczne, bo mimo używania maseczki większe jest ryzyko zakażenia koronawirusem – ostrzega Francuska Akademia Nauk.
Reklama

Akademia przypomina, że w środkach transportu publicznego, podobnie jak w innych miejscach publicznych, w tym szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, trzeba obowiązkowo używać maseczek ochronnych. Mniejsze jest wtedy ryzyko zakażenia koronawiwrusem SARS-CoV-2. Jednak zaleca się także unikania rozmów oraz rozmawiania przez telefon komórkowy – informuje Reuters.

Eksperci Francuskiej Akademii Nauk przyznają, że maseczki zmniejszają ryzyko transmisji tego wirusa przez osobę zakażoną. Jednak gdy w metrze, autobusie lub tramwaju jest dużo osób, rozmowa z inną osoba lub za pośrednictwem smartfona zwiększa ryzyko zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą przez dłuższy czas.

"Poza obowiązkowym noszeniem maseczki w środkach transportu publicznego - szczególnie wtedy, gdy zachowanie dystansu nie jest możliwe, warto też przestrzegać jeszcze tego jednego prostego zalecenia: unikania rozmów i używania smartfona" - stwierdzają francuscy eksperci.

Patrick Berche, członek Francuskiej Akademii Nauk przyznaje, że kiedy w metrze czy autobusie jest jedynie kilka osób i można zachować dystans, rozmowa nie jest ryzykowna. Gorzej, gdy jest tłoczno. "Oczywiście, to nie jest obowiązek, a jedynie zalecenie" -  dodaje.

Czytaj więcej:

Naukowcy apelują o ogólnoeuropejskie działania, które ograniczą rozwój epidemii

Brytyjski naukowiec: Nowy szczep koronawirusa dużym powodem do niepokoju

Do Francji tylko z negatywnym testem na Covid-19

  Komentarze
  • ...
   26 stycznia, 10:34

   Nie rozmawiać z nikim o zaistniałej sytuacji, nie spotykać się z rodzina i przyjaciółmi. Oglądać go**o warte wiadomości i bać się ,,zabójczego wirusa”.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama