Menu

Francja: Władze zalecają unikanie stosowania masek domowej roboty

Francja: Władze zalecają unikanie stosowania masek domowej roboty
Minister zdrowia podkreślił, że wykonana w domu maska nie daje jakichkolwiek gwarancji skuteczności. (Fot. Getty Images)
W związku z rozpowszechnianiem się we Francji bardziej zaraźliwego brytyjskiego wariantu koronawirusa, Wysoka Rada Zdrowia Publicznego (HCSP) zaleca unikanie stosowania masek ochronnych z tkanin wytwarzanych domowymi sposobami.
Reklama

Minister zdrowia Olivier Veran przyjął najnowsze zalecenia HCSP dotyczące masek.

"Maska, którą robimy w domu nie daje wszystkich niezbędnych gwarancji" – ocenił Veran w radiu France Inter. Natomiast - jak dodał - prawie wszystkie maski przemysłowe z tkanin, a szczególnie oznaczone kategorią 1, w wystarczającym stopniu chronią przed koronawirusem.

Według klasyfikacji firmy Afnor, maski przemysłowe z tkaniny kategorii 2 filtrują z 70-procentową skutecznością, podczas gdy maski kategorii 1 mają skuteczność wynoszącą 90 proc.

"Maski z tkaniny kategorii 1 są tak samo skuteczne, jak maski chirurgiczne" – zapewnił z kolei prof. Didier Lepelletier z HCSP.

Natomiast stosowanie masek typu FFP2, o skuteczności co najmniej 94 proc. - zdaniem prof. Lepelletiera - niekoniecznie jest dobre, ponieważ wiele osób nosi je nieprawidłowo i wielu osobom nie dopasowują się one do twarzy.

Minister edukacji Jean-Michel Blanquer poinformował na antenie France Info, że szkoły otrzymują od władz maski kategorii 1. We Francji zarówno nauczyciele, jak i dzieci powyżej 6. roku życia mają obowiązek nosić maski w szkołach. Minister Veran poinformował również, że władze obecnie nie planują wprowadzenia szczepień dzieci przeciwko Covid-19.

Czytaj więcej:

Polski rząd nałożył obowiązek noszenia maseczki w pracy

Kolejne supermarkety w UK wprowadzają zakaz wstępu dla osób bez maseczek

Francja niechętnie odnosi się do paszportu szczepionkowego UE

  Komentarze
  • Horek
   19 stycznia, 15:16

   Lobby covidowe protestuje , jedynie maseczki z hologramem będą hororowane podczas kontroli policji

  • Tomek
   19 stycznia, 19:46

   Wirus made in China, to i maseczki muszą być made in China.

  • Pandemia
   19 stycznia, 21:03

   gooowno nie pandemia w pandemii oglasza sie stan nadzwyczajny i wszystkie srodki ochrony sa za darmo !!! za darmo !! za darmo ...............to co sie wyprawia teraz to czysty biznes ..normalni ludzie traca prace i majatki a korporacje wspierane przez banki zbijaja miliardy na maskach itp

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama