Menu

Francja: Sprofanowano pomnik św. Jana Pawła II przed polską parafią w Paryżu

Francja: Sprofanowano pomnik św. Jana Pawła II przed polską parafią w Paryżu
Kościół Notre-Dame-de-l’Assomption to klasycystyczny kościół w 1. okręgu paryskim (Place Maurice-Barres), jeden z najcenniejszych zabytków na terenie miasta Paryża. (Fot. Wikimedia)
Pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, w pobliżu placu Concorde, został oblany farbą przez nieznanych sprawców. Nadal trwa rekonstrukcja spalonego w 2020 r. polskiego kościoła w Corbeil-Essonnes.
Reklama
Reklama

Wczoraj przed południem doszło do profanacji popiersia św. Jana Pawła II znajdującego się przed polskim kościołem w pobliżu placu Concorde (Zgody) w Paryżu. Zostało ono oblane czerwoną farbą – podał portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji (PolskiFR).

Proboszcz parafii Concorde ks. Paweł Witkowski w rozmowie z portalem podkreślił, że zarówno on, jak i wspólnota tej największej polskiej parafii w Paryżu czują się głęboko zasmuceni z powodu tego, co się stało.

Sprawą niezwłocznie zajęła się policja.

Pomnik polskiego papieża znajduje się przy wejściu do kościoła, który jest miejscem spotkań Polonii od 1844 roku, gdy arcybiskup Paryża Denys Auguste Affre przekazał świątynię Polskiej Misji Katolickiej.

Początkowo w tym miejscu znajdował się szpital. Od XV wieku funkcjonował konwent klasztorny, który w 1622 roku został przekształcony w żeńskie zgromadzenie pań z dobrych domów. W roku 1676 wybudowano kościół, któremu kardynał de Rochefoucauld nadał nazwę Notre-Dame de l'Assomption.

W roku 1836 powołano we Francji Polską Misję Katolicką. Jest to jedyna instytucja kościelna, założona przez ludzi świeckich. Wśród jej założycieli był Adam Mickiewicz, który twierdził, że tylko na fundamencie katolicyzmu można budować jedność Polaków.

Nadal nie został odbudowany polski kościół pw. św. Pawła w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim, który spłonął 4 lipca 2020 r. Duszpasterz polskiej wspólnoty ks. Andrzej Barnaś zbiera środki na odbudowę świątyni.

"Otrzymaliśmy w zastępstwie – wspólnota polska i francuska – kościół w Villabe, ok. 3 km od naszego poprzedniego kościoła św. Pawła. Mamy teraz dwie wspólnoty francuskie i jedną polską" – wyjaśnia ks. Barnaś.

Duchowny ma nadzieję, że ubezpieczyciel pokryje część kosztów związanych z odbudową zniszczonej świątyni. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na firmę, która wyremontowałaby dach, ściany, instalację elektryczną, podłogi, okna, instalację grzewczą.

Czytaj więcej:

Franciszek: Jan Paweł II bywał wprowadzany w błąd w sprawach skandali

Premier Polski: Jan Paweł II zmienił historię świata

"The Guardian" o kontrowersyjnym pomniku Jana Pawła II w Warszawie

"Papież miał umrzeć". Książka o zamachu na Jana Pawła II

  Komentarze
  • Inteligent
   20 kwietnia, 22:44

   Tylko debil moze pojsc I bazgrolic po scianach albo oblewac farba pomniki bo nie jest zbyt inteligentny zeby mogl w jakiejs profesjonalnejinstytucji pracowac i swoje imie miec powazane za swoje osiagniecia. Totalna bieda takie myslenie i postepowanie i powinien brac przyklad od zwierzat, one sobie nie zasmiecaja ani nie brudza srodowiska, wiec mniejszy rozum od zwyklej pszczoly widac taki osobnik posiada. Moze jaknjemu kto w pysk farbe obleje to zrozumie jak to jest, ale pewnie odbierze i tak na innych falach cokolwiek normalny by zrozumial jak trzeba.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama