Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?

Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?
Czy francuskie władze wkrótce zaostrzą walkę z fake newsami? (Fot. Getty Images)
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że osoby rozpowszechniające w internecie fake newsy powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności i ewentualnie postawione przed sądem. Sprawa ta zyskuje na znaczeniu przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w kwietniu - zauważa portal Euronews.

Reklama
Reklama

Podczas przemówienia wygłoszonego w Paryżu Macron ostrzegł przed obecnymi w sieci i zagrażającymi demokracji fake newsami. Prezydent zasugerował, że nowe przepisy powinny umożliwić pociąganie do odpowiedzialności platform internetowych oraz influencerów, którzy rozpowszechniają w internecie fałszywe informacje. Proponowane zmiany porównał do zapisów określających we Francji pracę dziennikarzy.

"Te same zasady muszą dotyczyć mediów zagranicznych, które otrzymały pozwolenie na działalność we Francji" - wskazał. "Musimy nauczyć się chronić przed zagraniczną ingerencją" - dodał.

Macron zauważył, że demokracje zachodnie są obecnie zbyt słabe, by przeciwstawić się "propagandzie finansowanej przez zagraniczne reżimy autorytarne, które za nic mają odpowiedzialność i dziennikarską etykę".

W maju 2017 roku, na dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji, ujawniono maile sztabu wyborczego Macrona, który o fotel prezydencki rywalizował z przywódczynią skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (obecnie Zjednoczenia Narodowego) Marine Le Pen. Specjalny zespół Google'a oraz organizacja FireEye powiązały atak hakerski z rosyjskim wywiadem wojskowym, a sam Macron oskarżył Rosję o prowadzenie we Francji "operacji destabilizacyjnej", która ma na celu "sianie niepokoju i dezinformacji".

Rząd francuski w 2021 roku utworzył specjalną agencję mającą zwalczać zagraniczną dezinformację i fake newsy. Przemówienie Macrona poprzedziło wręczenie mu raportu oceniającego potencjalne konsekwencje fake newsów, w którym wskazano m.in. zeszłoroczne zamieszki na amerykańskim Kapitolu - przypomniał Euronews.

  Komentarze
  • Boohoo
   12 stycznia, 11:11

   Macron zdecyduje za wszystkich co jest "fejkiem". "Propagandzie finansowanej przez zagraniczne reżimy autorytarne" - Haaaahaaaaahaaaahhaaaa, deb*l. "Macron oskarżył Rosję o prowadzenie we Francji "operacji destabilizacyjnej", która ma na celu "sianie niepokoju i dezinformacji" - Haaahaaaahaaaahaaaahaaaa, twoj wlasny narod cie nienawidzi, du*a ci sie pali, niedorozw*j.

  • Piter
   12 stycznia, 11:16

   cenzurę czas zacząć he he he he

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama