Menu

Francja: Cudzoziemcy szybciej dostaną obywatelstwo "za walkę z Covid-19"

Francja: Cudzoziemcy szybciej dostaną obywatelstwo "za walkę z Covid-19"
Chodzi przede wszystkim o "niedocenianych" wcześniej pracowników służby zdrowia. (Fot. Getty Images)
Francuska minister ds. obywatelstwa Marlene Schiappa zleciła prefektom skrócenie o 3 lata procedur naturalizacji cudzoziemców, którzy 'zasłużyli się dla walki z Covid-19' - informuje agencja AFP, powołując się na źródła w MSW.
Reklama

Schiappa w wysłanym dzisiaj liście do prefektów (szefów administracji regionów - przyp. red.) zleciła "przyspieszenie i ułatwienie" francuskiej naturalizacji obcokrajowcom, którzy znajdowali się "na pierwszej linii" podczas epidemii koronawirusa.

Bieg akt dotyczący dostępu do obywatelstwa osób, które aktywnie przyczyniły się "na pierwszej linii" do walki z Covid-19, w szczególności personelu medycznego, będzie można przyspieszyć - napisała minister.

"W ten sposób państwo pragnie uznać zaangażowanie ludzi, którzy wzięli czynny udział w walce z Covid-19" - wyjaśniła, prosząc o "priorytetowe i zindywidualizowane badanie akt" takich osób.

Kryterium tzw. ważnych usług ma zostać wprowadzone w celu skrócenia czasu oczekiwania na obywatelstwo, to znaczy minimalnego wymaganego okresu pobytu we Francji, z pięciu do dwóch lat. "Niektórzy obcokrajowcy zmobilizowali się i są szczególnie narażeni na walkę z epidemią Covid-19. Aktywnie, z oddaniem i odwagą uczestniczyli w narodowym wysiłku" - podkreśla minister.

"Nie doceniliśmy cudzoziemców na pierwszej linii frontu, w szczególności źle opłacanych lekarzy i pracowników służby zdrowia, więc jest to ciekawy pomysł" - skomentował decyzję Schiappy socjolog i demograf z College de France, Francois Heran.

W 2019 r. obywatelstwo francuskie uzyskało ponad 112 tys. osób, czyli o 10 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czytaj więcej:

Władze Francji przyznają, że "pandemia powraca" do kraju

Francja: Od dziś obowiązkowe maseczki w miejscu pracy

Premier Francji: Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się

We Francji padł rekord. Ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama