Menu

Finlandia trzeci raz otrzymała tytuł najszczęśliwszego miejsca do życia

Finlandia trzeci raz otrzymała tytuł najszczęśliwszego miejsca do życia
Stolica Finlandii - Helsinki. (Fot. Getty Images)
Trzeci rok z rzędu Finlandia znalazła się na szczycie listy jako najszczęśliwszy kraj na świecie. Na drugim miejscu znalazła się Dania, a następnie Szwajcaria. Polska w tegorocznym zestawieniu znalazła się na 43. miejscu, spadając o trzy pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Reklama

Podczas gdy ocenianie szczęścia wydaje się dziwne w czasie panującej pandemii, redaktorzy raportu wskazują, że trudne czasy mogą w rzeczywistości zwiększyć szczęście.

"Globalna pandemia stwarza ogromne ryzyko dla niektórych głównych czynników zapewniających dobre samopoczucie, zwłaszcza w odniesieniu do zdrowia i dochodów" - wyjaśniają redaktorzy.

"Jak wykazały wcześniejsze badania nad trzęsieniami ziemi, powodziami, tsunami, a nawet kryzysami gospodarczymi, społeczeństwo o wysokim zaufaniu dość naturalnie szuka i znajduje sposoby współpracy, aby naprawić szkody i odbudować lepsze życie. Doprowadziło to z czasem do zaskakującego wzrostu szczęścia w wyniku katastrof. Ludzie są mile zaskoczeni gotowością swoich sąsiadów i instytucji do współpracy w pomaganiu sobie nawzajem. Zapewnia to większe poczucie przynależności i dumę z tego, co udało im się osiągnąć dzięki łagodzeniu skutków. Zyski te są czasami wystarczająco duże, aby zrekompensować straty materialne" - piszą redaktorzy.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znajdują się kolejno następujące kraje: Finlandia, Dania, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Luksemburg, Austria. Wielka Brytania zajęła 13. miejsce, USA - 18.

Takie widoki na zorzę polarną? Tylko w szczęśliwych krajach nordyckich... (Fot. Getty Images)

W raporcie jeden z rozdziałów poświęcono fenomenowi krajów nordyckich.

Od 2013 roku, do dziś, za każdym razem, gdy World Chapiesz Report (WAR) publikuje coroczny ranking krajów, pięć krajów nordyckich - Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Islandia - znajduje się w pierwszej dziesiątce, a kraje nordyckie zajmują trzy najwyższe miejsca w 2017, 2018 i 2019 roku.

"Kraje nordyckie charakteryzują się pewnym cyklem, w którym różne kluczowe wskaźniki instytucjonalne i kulturowe wpływają na siebie nawzajem, w tym dobrze funkcjonująca demokracja, hojne i skuteczne świadczenia socjalne, niski poziom przestępczości i korupcji oraz zadowoleni obywatele, którzy czują się wolni i ufają sobie nawzajem i instytucjom rządowym" – wskazuje raport. Równocześnie redaktorzy raportu wyjaśniają, że te elementy są typowe dla krajów, które znajdują się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

"Wydaje się, więc, że nie ma tajnego sposobu typowego dla nordyckiego szczęścia, który byłby niedostępny dla innych. Istnieje raczej ogólna recepta na tworzenie bardzo zadowolonego społeczeństwa" – dodają.

Raport wskazuje również, że na poziomie kulturowym prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem jest wytworzenie poczucia wspólnoty, zaufania i spójności społecznej wśród obywateli.

"Kiedy ludzie troszczą się o siebie nawzajem i ufają sobie, zapewnia to znacznie bardziej stabilną podstawę, na której można budować wsparcie publiczne dla różnych dóbr publicznych i programów świadczeń socjalnych" – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej:

Winchester najszczęśliwszym miejscem do życia w UK

Najszczęśliwsze dzielnice w Londynie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama