Menu

Finlandia: Parlament zaakceptował zmianę konstytucji w trybie pilnym

Finlandia: Parlament zaakceptował zmianę konstytucji w trybie pilnym
Poprawka, nad którą głosował fiński parlament, umożliwi służbom specjalnym na dostęp do wielu "wrażliwych" danych. (Fot. Getty Images)
Fiński parlament zdecydował o znowelizowaniu artykułu konstytucji dotyczącego ochrony prywatności. Otworzy to drogę do przyjęcia, w ramach walki z terroryzmem, przepisów zwiększających uprawnienia służb m.in. w zakresie kontroli korespondencji.
Reklama

By nowelizacja konstytucji weszła w życie w trybie pilnym - czyli jeszcze przed następnymi wyborami parlamentarnymi - tryb taki musiało poprzeć co najmniej pięć szóstych głosujących posłów. W 200-osobowym parlamencie za trybem pilnym głosowało 178 posłów, 13 było przeciw, a 8 było nieobecnych. Przewodniczący parlamentu nie brał udziału w głosowaniach.

Nowelizacja dotyczy paragrafu 10. konstytucji, gwarantującego ochronę sfery prywatnej. Uzupełniono go zapisem zapewniającym policji i siłom bezpieczeństwa dostęp do e-maili oraz innej korespondencji w celu zbierania informacji o "wojskowej lub innej działalności, która zagraża bezpieczeństwu narodowemu".

"Poprawka umożliwia zatem wprowadzenie odpowiednich przepisów dotyczących wywiadu cywilnego i wojskowego” - poinformowało biuro parlamentu. Paragraf 10 konstytucji stwierdzał dotąd, że "tajemnica korespondencji, rozmów telefonicznych i innej poufnej łączności jest nienaruszalna”, ale można ją ustawowo ograniczyć np. dla potrzeb śledztw w sprawach przestępstw stanowiących naruszenie bezpieczeństwa jednostki bądź społeczeństwa.

Zgodnie z fińską konstytucją, jej znowelizowanie wymagało większości dwóch trzecich głosujących i potwierdzenia tego taką samą większością w głosowaniu w parlamencie następnej kadencji. Ten drugi wymóg można uchylić uchwaleniem trybu pilnego - co zdarza się bardzo rzadko.

Uchwaloną poprawkę musi jeszcze zatwierdzić prezydent państwa. Następnie komisje parlamentarne rozpoczną rozpatrywanie pakietu zgłoszonych już wcześniej przez rząd projektów ustawowych zmian w przepisach odnoszących się do działalności służb specjalnych.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama