Fake newsy znów zalewają Polskę. Rządowy organ ostrzega

Jak zaznaczył NASK, jeśli chodzi o wątki dezinformacyjne na temat sytuacji epidemicznej, to odnotowano m.in. sugestie, jakoby szczepienia i inne środki ochronne przeciw COVID-19 były nieskuteczne i szkodliwe.
"Pojawiły się też doniesienia, jakoby firmy ubezpieczeniowe w USA odnotowały 40-procentowy wzrost śmiertelności u osób w wieku 18-40 lat, który rzekomo nie ma wyjaśnienia, co dla niektórych jest podstawą do twierdzenia, że jest to wynik szczepień przeciw COVID-19. Wciąż podważa się wiarygodność ekspertów i lekarzy" - podkreślił instytut.
NASK przekazał, że w minionym tygodniu jedną z najpopularniejszych narracji w przestrzeni mediów społecznościowych był ten o rzekomej "ukrainizacji Polski". "Według niej, istnieje celowe dążenie do połączenia narodów polskiego i ukraińskiego, co zgodnie z głównymi liniami narracjami dezinformacji odbywa się kosztem Polaków" - dodał NASK.
Wyjaśnił, że za przykład podaje się pomocowe programy społeczne oferowane uchodźcom, takie jak 500 zł na leki i 500+ na dziecko. "Te świadczenia mają powstrzymywać Ukraińców przed powrotem do swojego kraju. Pojawiły się również informacje, wywołujące emocje, jakoby polski rząd miał zamiar finansować emerytury kombatantów, którzy są weteranami OUN i UPA. Często przejawiającą się narracją jest sugerowanie, że Polacy są obywatelami drugiej kategorii" - przekazał NASK.
Instytut wydał też specjalny alert w związku z dezinformacją na temat sytuacji epidemicznej.
"W związku ze zwiększonym zainteresowaniem sytuacją epidemiologiczną zauważamy pojawianie się nowych wątków dezinformacyjnych. Doniesienia o kolejnej fali pandemii COVID-19 sprzyjają rozpowszechnieniami fałszywych informacji i nowych teorii spiskowych, dlatego apelujemy o dokładne weryfikowanie informacji i źródeł, na które powołują się autorzy szokujących wpisów" - ostrzeżono.
Czytaj więcej:
Facebook ujawnił chińską kampanię dezinformacji w sprawie Covid-19 z fałszywym "biologiem"
Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?
Rządowy organ ostrzega Polaków przed dezinformacją w sieci na temat Ukrainy
BBC: Rośnie liczba fake newsów dotyczących Ukrainy na TikToku