Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Facebook pozwany w Polsce za "prywatną cenzurę"

Facebook pozwany w Polsce za "prywatną cenzurę"
Pozew SIN przeciwko Facebookowi to pierwsza tego rodzaju sprawa w Polsce. (Fot. Getty Images)
Społeczna Inicjatywa Narkopolityki pozwała Facebooka za 'prywatną cenzurę', czyli - jak twierdzą przedstawiciele polskiej organizacji - arbitralne usuwanie treści publikowanych przez SIN w głównym serwisie społecznościowym i na Instagramie.
Reklama
Reklama

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki to organizacja, która na Facebooku prowadziła grupy zajmujące się popularyzacją wiedzy o szkodliwym działaniu środków psychoaktywnych oraz pomaganiem osobom, które tego rodzaju substancje zażywają. Celami działalności organizacji są m.in. ograniczenie szkód powodowanych przez przyjmowanie używek.

Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, w 2018 roku Facebook, nie udzielając wystarczających wyjaśnień, usunął strony i grupy SIN ze swojego serwisu społecznościowego, argumentując "naruszeniem standardów społeczności" platformy. W styczniu 2019 roku natomiast usunięte zostało jedno z kont organizacji w należącym do Facebooka serwisie Instagram.

Działania SIN przeciwko Facebookowi zdecydowała się wesprzeć fundacja Panoptykon. Związana z nią prawnik Dorota Głowacka oceniła, że decyzja Facebooka o blokadzie działalności Społecznej Inicjatywy Narkopolityki ma charakter arbitralny. "Dziś platformy internetowe takie jak Facebook, YouTube czy Google, należące do kilku firm o globalnym zasięgu i mające dominującą pozycję na rynku, przejmują rolę głównych kanałów komunikacji i pozyskiwania informacji" - przypomina Głowacka. "Blokada działalności na takiej platformie oznacza w praktyce istotne ograniczenie zasięgu publikowanych materiałów. W efekcie prywatne firmy stają się arbitrami poglądów wyrażanych w sieci i mają potężny wpływ na to, jak korzystamy obecnie z wolności słowa" - tłumaczy.

Pozew SIN przeciwko Facebookowi to pierwsza tego rodzaju sprawa w Polsce. Przedstawiciele organizacji twierdzą, że Facebook uznał niektóre treści z publikowanych w grupach i na stronach SIN postów za oferty handlowe.

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki próbowała odwoływać się od decyzji Facebooka, jednak jak twierdzi - nigdy nie uzyskała od koncernu wyjaśnień w związku ze sprawą. Przedmiotem pozwu przeciwko europejskiemu oddziałowi Facebooka jest arbitralność decyzji administracji platformy. SIN domaga się również przywrócenia dostępności swoich kont i publicznych przeprosin za nieuzasadnione działania ze strony firmy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama