Menu

E-wizy do Petersburga dla obywateli 53 państw, w tym Polski

E-wizy do Petersburga dla obywateli 53 państw, w tym Polski
E-wiza, w odróżnieniu od zwykłej rosyjskiej wizy, nie wymaga np. posiadania zaproszenia. (Fot. Getty Images)
Od jutra, tj. od 1 października br., wchodzą w życie wizy elektroniczne do Petersburga i obwodu leningradzkiego w Rosji. Uzyskanie takiej wizy na ośmiodniowy pobyt jest bezpłatne. E-wiza wydawana będzie obywatelom 53 państw, w tym Polski.
Reklama

Jest to rozwiązanie podobne, jak w Rosji wprowadzono już w obwodzie kaliningradzkim i na Dalekim Wschodzie. Aby uzyskać wizę do Petersburga, nie będą potrzebne zaproszenia ani zaświadczenia o rezerwacji hotelowej, a jedynie wniosek wypełniony drogą elektroniczną na specjalnej stronie internetowej MSZ Rosji i zdjęcie w formacie elektronicznym.

E-wizy są jednokrotne i dotyczą trzech typów wiz: turystycznej, biznesowej i humanitarnej, tak więc wizyta w Petersburgu musi odpowiadać tym celom; na pobyt innego rodzaju trzeba ubiegać się o wizę zwykłą.

Wniosek elektroniczny należy złożyć nie wcześniej niż 20 dni i nie później niż cztery dni przed planowaną podróżą. Po złożeniu wniosku wiza jest wydawana w terminie do czterech dni kalendarzowych, bez pobierania żadnych opłat.

Informacja o uzyskanej wizie przychodzi na wskazany adres poczty elektronicznej i należy ją wydrukować lub np. zachować w smartfonie. Na przejściu granicznym wystarczy okazanie potwierdzenia o e-wizie funkcjonariuszowi straży granicznej.

Wiza elektroniczna to łatwiejsza podróż do Petersburga. (Fot. Getty Images)

E-wiza umożliwi wjazd do Rosji przez przejścia graniczne położone na terenie Petersburga i obwodu leningradzkiego: lotnicze, morskie, samochodowe i piesze. Na razie nie jest możliwy wjazd z taką wizą przez przejścia kolejowe. Wiza umożliwi pobyt tylko w tym regionie i wyjechać z niego należy także przez przejścia graniczne na jego terenie.

Są to przejścia na lotnisku Pułkowo w Petersburgu, w portach morskich: Wysock (obwód leningradzki), Port Wielki - Dworzec Morski Sankt-Petersburg (Petersburg), Port Pasażerski Sankt-Petersburg (Petersburg), przejścia samochodowe: Iwangorod, Torfjanowka, Brusnicznoje, Swietogorsk oraz przejście piesze Iwangorod. Są one położone na granicach obwodu leningradzkiego i dwóch państw Unii Europejskiej: Finlandii i Estonii.

W 2018 roku Petersburg odwiedziło około ośmiu milionów turystów i oczekuje się, że z e-wizami ich liczba może przekroczyć dziewięć milionów.

Czytaj więcej:

Rosja otwiera granicę. Od dziś do Kaliningradu z e-wizą

Zagraniczni studenci w UK będą mogli pozostać przez 2 lata

Polacy bez wiz do USA już w tym roku? "Spełniliśmy wymagania"

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama