Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europol: Islamski radykalizm wciąż największym zagrożeniem terrorystycznym w Europie

Europol: Islamski radykalizm wciąż największym zagrożeniem terrorystycznym w Europie
Obecnie najbardziej niebezpieczni są samotni terroryści - zaznacza Europol. (Fot. Getty Images)
Państwa Unii Europejskiej nadal uznają dżihadyzm za największe zagrożenie terrorystyczne w Unii Europejskiej - ostrzega Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol).
Reklama
Reklama

W 2022 r. na terenie UE dokonano 16 zamachów terrorystycznych, w których zginęły cztery osoby. Najtragiczniejszy był 2010 rok, gdy takich ataków dokonano aż 249.

Państwa UE nadal widzą dżihadyzm jako największe zagrożenie terrorystyczne; spośród 380 osób aresztowanych w 2022 r. w UE pod zarzutami powiązanymi z terroryzmem, 266 było oskarżanych o działalność dżihadystyczną - dodano w raporcie Europolu. Uzupełniono, że obecnie największym zagrożeniem są napastnicy działający samotnie i to oni przeprowadzili w 2022 r. najwięcej ataków.

Zamachy w Paryżu z 2015 r. były jednymi z najkrwawszych w historii Europy. (Fot. Getty Images)

Rosnącym zagrożeniem staje się radykalizacja w internecie, ataki są raczej inspirowane przez grupy terrorystyczne jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie, niż wykonywane na ich rozkaz - ostrzega Europol.

Najbardziej krwawym zamachem dżihadystycznych terrorystów w Europie w ostatniej dekadzie były skoordynowane ataki przeprowadzone 13 listopada 2015 r. w Paryżu i okolicach. Zginęło w nich 130 osób, ponad 400 zostało rannych.

Najwięcej z nich - 90 - w klubie Bataclan, gdzie dwóch napastników strzelało do tłumu zgromadzonego na koncercie rockowym, a następnie wysadziło się w powietrze. Kolejna grupa terrorystów zaatakowała z broni palnej ludzi zgromadzonych przed kawiarniami w centrum miasta. Inna wysadziła się przy wejściu na stadion narodowy w Saint-Denis, na którym odbywał się międzynarodowy mecz piłkarski.

W ataku zginęło siedmiu napastników. Odpowiedzialność za zamach przyjęło tzw. Państwo Islamskie. Według francuskich władz, przywódcą siatki, która zorganizowała atak był Belg marokańskiego pochodzenia Abdelhamid Abaaoud, który zginął kilka dni po atakach, podczas policyjnej obławy.

Czytaj więcej:

"The Times": Rząd UK wkrótce uzna Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

Rząd Francji ostrzega przed powrotem islamskiego terroryzmu do Europy

Szwecja zaostrza przepisy antyterrorystyczne, spełniając warunek Turcji na drodze do NATO

Domniemany sprawca ataku w Nottingham oskarżony o trzy zabójstwa

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama