Menu

Europarlament: Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej UE

Europarlament: Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej UE
Parlament Europejski podkreślił, że obywatele UE powinni mieć zagwarantowane swoje prawa w każdym kraju Wspólnoty. (Fot. Getty Images)
Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej Unii - ogłosił Parlament Europejski w przyjętej dziś rezolucji. Europosłowie głosujący za przyjęciem wniosku podkreślili, że UE powinna usunąć wszelkie przeszkody, jakie napotykają osoby LGBTIQ w korzystaniu ze swoich podstawowych praw.
Reklama
Reklama

W rezolucji w sprawie praw osób LGBTIQ, przyjętej 387 głosami do 161, przy 123 wstrzymujących się do głosu, Parlament Europejski podkreślił, że obywatele UE powinni mieć możliwość pełnego korzystania ze swoich praw, w tym prawa do swobodnego przemieszczania się, w całej Unii.

W rezolucji stwierdzono, że małżeństwa lub zarejestrowane związki partnerskie zawarte w jednym państwie członkowskim powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób, a małżonkowie i partnerzy tej samej płci powinni być traktowani tak samo jak ich odpowiednicy przeciwnej płci.

W związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że przepisy dotyczące małżonków zawarte w dyrektywie o swobodnym przepływie osób mają zastosowanie również do par tej samej płci, Komisja powinna podjąć działania wobec Rumunii, gdzie rząd nie zaktualizował krajowego ustawodawstwa, aby uwzględnić to orzeczenie - wskazano.

Rezolucja wzywa również wszystkie kraje UE do uznania osób dorosłych wymienionych w akcie urodzenia dziecka za jego prawnych rodziców. Posłowie chcą, by rodziny LGBTIQ miały takie samo prawo do łączenia rodzin jak pary heteroseksualne.

Posłowie wskazali również, że społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji i wezwali w związku z tym UE do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko Warszawie i Budapesztowi.

Czytaj więcej:

Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu

Węgierska minister do Hamiltona: "Niech szewc pozostanie przy kopycie"

Nowa kampania reklamowa szwedzkiego wojska. "Flaga warta obrony"

Fundusze unijne dla Polski zamrożone przez uchwały anty-LGBT

  Komentarze
  • Prawidłowo!
   14 września, 14:58

   Koniec z tym mentalnym średniowieczem

  • Jasio
   14 września, 15:10

   zyczyl bym sobie aby byly dostepne statystyki rozwodow miedzy parami jednej plci ? na chwile obecna pietnuje sie zwiazki kobieta mezczyzna , ststystyk od metra jest ................a o zwiazkach jedno plciowych zero informacji ........chcialby wiedziec ilu partnerow ma homoseksualista tak zeby sobie wyjasnic czy taka osoba homoseksualna moze wychowywac dziecko ....

  • Tomixuk
   14 września, 15:43

   teraz bedzie jak w jednym wielkim sklepie rowerowym... Rzygać się chce.

  • Oszukuja ich
   14 września, 16:57

   dobrze byłoby gdyby były dostępne statystyki jaki jest średni wiek w LGBT oraz statystyka samobójstw oraz depresji w tym srodowisku, widac że rządy antychrystów ich oszukują i wykorzystuja do własnych celów a nie rzeczywiście pomagają im, to im szczęścia nie zapewni.

  • Miodek
   14 września, 18:21

   Może wychować ale wiesz..... żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama