Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eurobarometr: 64 proc. młodych Europejczyków chce głosować w wyborach do PE

Eurobarometr: 64 proc. młodych Europejczyków chce głosować w wyborach do PE
"Młodzi są w większości aktywni i zaangażowani demokratycznie" - podsumowali badania Eurobarometru unijni urzędnicy. (Fot. Getty Images)
W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego zamierza głosować 64 proc. młodych Europejczyków w wieku 15-30 lat - wynika z najnowszego badania unijnej opinii publicznej Eurobarometr.
Reklama
Reklama

Tyle samo ankietowanych, 64 proc., zadeklarowało, że w ostatnich miesiącach zaangażowało się w działania jednej lub kilku organizacji, w tym obywatelskich, z czego 48 proc. podjęło aktywne działania na rzecz "zmiany społeczeństwa", np. podpisując petycję lub wysyłając listy do polityków.

Jedna trzecia pytanych przyznała, że była aktywna w kwestiach związanych z prawami człowieka oraz walką ze zmianami klimatu i ochroną środowiska, 29 proc. zaangażowało się też w działania w zakresie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej i dobrostanu człowieka (też w zakresie np. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego) oraz w walkę o równouprawnienie ze względu na płeć, walkę z rasizmem lub uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną.

Jeśli chodzi o same wybory do PE, to 38 proc. respondentów przyznało, że "głosowanie jest najskuteczniejszym sposobem na to, żeby ich głos został wysłuchany". Tylko 19 proc. stwierdziło, że nie jest zainteresowane polityką, a 13 proc. - że nie zamierza głosować w zbliżających się wyborach.

Badania Eurobarometru przeprowadzone zostało na początku kwietnia br. na grupie ponad 26 tys. obywateli UE w wieku 15-30 lat ze wszystkich 27 państw członkowskich.

Czytaj więcej:

Parlament Europejski zachęca do wyborów: "Demokracja nie jest dana na zawsze, wykorzystaj swój głos"

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dzisiaj mija termin rejestracji list kandydatów

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Oto co trzeba o nich wiedzieć

Wybory europejskie: Jak Polacy będą głosować za granicą?

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   15 maja, 14:56

   Młodzi chcą zmian i możliwości szybkiego progresu, zarobek/mieszkanie lub dom/ rodzina/ pies lub kot. A zamiast tego wysokie ceny, zarobki dobre do konsumpcji ale nie zakupu mieszkania czy auta dluga kariera bla bla, brak inwestycji i poprawy koniunktury na kontynencie. A.tu widzą lewiznę przepływająca z full wypas opieką i socjalem. Szkoda tylko że kolejne pokolenie zostanie sprzedane i oszukane.

  • Hdtessd
   15 maja, 20:54

   Przychodzi ziomka syn ze szkoly i ma wyprany mózg. Opowiadac mu zaczął o zaletach gender i ziomek w nerwice popadł i mowi ze mu nie wytłumaczysz. Ale mowie ziomkowi zeby cierpliwie tłumaczył synowi o praniu mózgu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2024
  GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama