Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ericsson: Technologia 5G w rolnictwie będzie rewolucją

Ericsson: Technologia 5G w rolnictwie będzie rewolucją
Ericsson jest jedną z firm biorących udział w globalnym wyścigu związanym z budową infrastruktury 5G. (Fot. Getty Images)
Wprowadzenie technologii 5G znacznie zmieni rolnictwo. Dzięki łączności tysięcy urządzeń i przedmiotów wizja autonomicznego i precyzyjnego rolnictwa po raz pierwszy stanie się realna - poinformowało przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Ericsson, oceniając wpływ zmian technologicznych na świecie.
Reklama
Reklama

Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne zalety sieci 5G - wylicza dyrektor ds. rozwoju firmy Ericsson Marcin Sugak.

"Obecnie rolnicy zarządzają polem nie jako całością, a zbiorem sektorów określonych przez konkretne wskaźniki, jak np. szczegółowe właściwości gleby czy stopień nawodnienia. Wprowadzenie rozwiązań GPS oraz sieci 3G i LTE pozwoliło wprowadzić zmiany, ale oferowane w tych standardach prędkości i przepustowość łącza to za mało, żeby w rolnictwie doszło do prawdziwej rewolucji" - uważa Sugak.

Nowoczesne rolnictwo oznacza wydajniejszą produkcję i bardziej wartościowe plony. (Fot. Getty Images)

"Przyszłość należy do 5G, która pozwoli na łączność w czasie rzeczywistym nawet 100 urządzeń mobilnych na metr kwadratowy, co da nam możliwość spojrzenia na uprawę z nowej perspektywy. Poznamy potrzeby konkretnego drzewa w sadzie lub zwierzęcia w hodowli. Będzie to realizowane automatycznie, w czasie rzeczywistym, dzięki analizie informacji wysyłanych przez rozproszone czujniki" – tłumaczy ekspert.

Jego zdaniem, takie podejście do uprawy przyczyni się także do rozwoju bardziej zrównoważonego rolnictwa. Dane pozyskiwane z czujników pokażą nam, gdzie dokładnie gleba wymaga dodatkowego nawodnienia, ograniczając zużycie wody na potrzeby upraw. Analogicznie, dzięki stałej analizie gleby praktycznie miejscowo będą mogły być stosowane nawozy, a ich skład będzie ograniczony do minimum.

Dyrektor zauważył, że 5G w rolnictwie może wyjść również poza gospodarstwo i odgrywać kluczową rolę w łańcuchu dostaw między rolnikiem a konsumentem. Czujniki będą monitorować żywność, informować o ewentualnych zanieczyszczeniach czy rozwoju bakterii.

Z kolei sztuczna inteligencja będzie kierować dostawy produktów rolnych tam, gdzie rośnie popyt. "To przyczyni się do ograniczenia ilości zepsutych produktów i mniejszego marnotrawienia żywności, kolejnego wielkiego problemu współczesnego świata"– zaznaczył Sugak.

Zwraca on uwagę, że problemem najbliższych dekad będzie zaspokojenie zapotrzebowania świata na żywność. Do 2050 roku liczba mieszkańców Ziemi wzrośnie do ponad 9 mld, co oznacza, że będziemy musieli wyprodukować ok. 70 proc. więcej żywności. Sytuację komplikują zmiany klimatyczne, bo z każdym 1 st. C wzrostu średniej temperatury zbiory kukurydzy zmniejszą się o 7,4 proc., a pszenicy o 6 proc.

Firma Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych. Działa w ponad 180 krajach i zatrudnia przeszło 110 tys. pracowników. Ericsson, założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld koron szwedzkich. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama