Menu

Eksperci z UK: Szczepionka szybko nie przywróci normalnego życia

Eksperci z UK: Szczepionka szybko nie przywróci normalnego życia
Świat czeka na skuteczną i bezpieczną szczepionkę przeciwko Covid-19, by zatrzymać pandemię. (Fot. Getty Images)
Należy się przygotować na dłuższą walkę z koronawirusem. Nawet uzyskanie wkrótce skutecznej szczepionki przeciwko Covid-19 nie przywróci szybko normalnej codzienności, na przykład wiosną 2021 r. - ostrzegają brytyjscy eksperci.
Reklama

Świat czeka na skuteczną i bezpieczną szczepionkę przeciwko Covid-19, by zatrzymać pandemię. "To nie będzie jednak takie łatwe; nie należy oczekiwać, że wraz z jej wprowadzeniem szybko wrócimy do normalnej codzienności" - twierdzą specjaliści Royal Society w raporcie opublikowanych przez BBC News.

Niektórzy oczekują, że pierwsza szczepionka pojawi się jeszcze pod koniec tego roku, a przynajmniej będzie dostępna na początku 2021 r. Raport Royal Society ostrzega jednak, że choć prowadzone są badania nad ponad 200 takimi preparatami, a około 10 jest w trzeciej, już przedrejestracyjnej fazie badań klinicznych, to wprowadzenie ich do użycia jest długim, trwającym wiele miesięcy procesem.

Zdaniem prof. Nilaya Shaha z Imperial College Londyn, gdyby szczepionka była dostępna już teraz, to trzeba pamiętać, że potrzeba co najmniej sześciu, a nawet dziewięciu miesięcy, żeby została podana większej grupie osób. "Nawet nie ma co rozważać powrotu do normalnego życia już w marcu 2021 r." - dodaje.

"Trzeba się też liczyć z tym, że szczepienia mogą zostać na pewien czas wstrzymane z powodu komplikacji, na przykład podejrzeń, że mogą powodować jakieś działania uboczne" - zwraca uwagę dr Fiona Culley z Imperial College Londyn. Wskazują na to doświadczenia z innymi, wcześniej zastosowanymi tego typu preparatami ochronnymi.

Szczepienia są jednymi najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod terapeutycznych. Jednak dopiero zastosowanie szczepionki na dużej grupie osób przez dłuższy czas potwierdza, jak bardzo jest ona faktycznie bezpieczna. Część opracowywanych obecnie preparatów przeciwko Covid-19 bazuje na wykorzystaniu RNA koronawirusa SARS-CoV-2, a takie szczepionki nie były jeszcze masowo wytwarzane.

Niektóre szczepionki trzeba będzie podawać w dwóch dawkach; nie ma wciąż jednak pewności, jak dużą będą zapewniać ochronę i na jak długo, a także czy szczepień tych nie trzeba będzie po jakimś czasie powtarzać.

Czytaj więcej:

Brytyjska szczepionka "może być gotowa jeszcze w tym roku"

Ekolodzy: Wyprodukowanie szczepionki pozbawi życia pół miliona rekinów

UK nie zacznie masowych szczepień na Covid-19 w 2021 r.

Przeziębienie może chronić przed Covid-19

Szczepionka na Covid-19 jesienią 2021 r.? "Mało prawdopodobne"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama