Menu

Eksperci: "Wielu piłkarzy zostanie bez pracy"

Eksperci: "Wielu piłkarzy zostanie bez pracy"
Szef Bayernu: "Dostajemy znacznie mniej zapytań na temat piłkarzy, ich dostępności i cen". (Fot. Getty Images)
To będzie najdłuższy okres transferowy w futbolu, ale jednocześnie - jak oceniają eksperci - najtrudniejszy dla piłkarzy. Wielu może pozostać bez pracy, a rynek określi nowe, niższe ceny za zawodników, którzy mogą zarabiać mniej, a kluby będą mieć niższe budżety i węższe kadry.
Reklama

Letnie okno transferowe będzie rekordowo długie, bo aż do 5 października, ale jeszcze nigdy nie było w jego trakcie tylu pytań i niejasności. Eksperci zgodnie oceniają, że nie będzie miliardowych zakupów, a każdy klub będzie ostrożniej wydawać pieniądze. W wielu zespołach zmniejszone zostaną kadry, które obecnie - zdaniem wielu - są teraz zbyt rozbudowane. To może spowodować wzrost liczby graczy, którzy nie znajdą zatrudnienia.

"Na pewno rynek transferowy przejdzie ogromną zmianę. To widać już teraz. Dostajemy znacznie mniej zapytań na temat piłkarzy, ich dostępności i cen. Nie mam wątpliwości, że ceny za zawodników znacznie spadną, bo jest mniejszy popyt" - przyznał szef Bayernu Monachium Karl-Heinz Rummenigge.

Nie tylko on uważa, że skończą się wygórowane żądania piłkarzy i za nich. Niektóre kluby wyceniały swoich zawodników nawet na 100 mln euro. "To już przeszłość. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, by w Europie jakikolwiek klub zdołał teraz zapłacić taką kwotę za jednego gracza" - skomentował Rummenigge.

Tego samego zdania jest Oliver Kahn, były bramkarz reprezentacji Niemiec, a teraz członek zarządu Bayernu Monachium. "Moim zdaniem, nawet sumy w wysokości 40-50 mln euro są w tej chwili nie do zaakceptowania. Bez znaczenia, jak dobrym piłkarzem jest dany zawodnik" - ocenił.

Oliver Kahn: "Nawet sumy w wysokości 40-50 mln euro są w tej chwili nie do zaakceptowania". (Fot. Getty Images)

Dyrektor sportowy RB Lipsk Markus Kroesche przyznał, że jedynym transferem na większą kwotę w tym oknie transferowym może pozostać sprzedaż Timo Wernera do Chelsea Londyn. Angielski klub zapłacił 53 mln euro. "Ale na dobrą sprawę ruchów transferowych jeszcze nie widać. To się pewnie zacznie, jak wszystkie ligi zakończą rozgrywki" - zauważył.

W środku okresu transferowego odbędzie się turniej finałowy Ligi Mistrzów. Kluby nie będą mogły skorzystać z piłkarzy kupionych teraz. Sprawa nie jest jeszcze uregulowana, jeśli chodzi o wypożyczenia. Wiele klubów zapowiedziało, że nie puści żadnego swojego zawodnika przed zakończeniem sezonu. To też opóźni wszelkie ruchy transferowe.

"Wydaje mi się, że wiele klubów zacznie się zastanawiać nad innymi rozwiązaniami. Moim zdaniem najwygodniejsze będą wymiany i wypożyczenia" - uważa dyrektor sportowy Hoffenheim, Alexander Rosen.

Sami piłkarze także będą musieli iść na ustępstwa. Możliwe, że nie będą zarabiać już tak dobrze, jak dotychczas. "Podwyżek na pewno nie będzie, nawet dla największych gwiazd. Także u nas" - zapowiedział Rummenigge.

Powodem kryzysu w futbolu jest pandemia koronawirusa.

Czytaj więcej:

Media: Milik powiedział "tak" Juventusowi

Timo Werner będzie grał w Chelsea Londyn

UEFA: Letnie okno transferowe do 5 października

Pjanic wzmocni Barcelonę, Arthur w Juventusie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama