Menu

Eksperci: "Trzeba zamknąć część metra w Londynie, aby zapobiec Covid-19"

Eksperci: "Trzeba zamknąć część metra w Londynie, aby zapobiec Covid-19"
Władze Transport for London oceniają, że takie rozwiązanie "nie jest realistyczną opcją". (Fot. Getty Images)
Brytyjscy naukowcy uważają, że zawieszenie części metra, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w brytyjskiej stolicy, może zapobiec kolejnej fali koronawirusa - informuje Timeout.com.
Reklama

Badacze z uniwersytetów w Birmingham i Cambridge wykazali, że osoby narażone na zanieczyszczenia w podziemnej sieci transportowej, takie jak dwutlenek azotu (NO2) i pyły zawieszone (PM2,5), częściej łapią koronawirusa.

Jeden z autorów raportu, dr Ajit Singh z University of Birmingham, ostrzegł, że "nawet krótkotrwała ekspozycja na NO2 i PM2,5 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zarażenia się i śmierci na Covid-19".

Badania wykazały również, że korzystanie z transportu publicznego w Wielkiej Brytanii podczas pandemii może sześciokrotnie zwiększyć ryzyko zachorowania na ostrą niewydolność układu oddechowego. Wynika to częściowo z faktu, że osoby dojeżdżające do pracy są narażone na większą liczbę osób, które mogą mieć wirusa.

Największe stężenia PM2,5 mają stacje na linii Victoria. (Fot. Getty Images)

Dr Singh stwierdził, że informacje te należy wykorzystać do wprowadzenia częściowego zamknięcia sieci londyńskiego metra - przynajmniej tych stacji, gdzie jest najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o zanieczyszczenia.

Wcześniej naukowcy odkryli, że największe stężenia PM2,5 w The Tube miały stacje na linii Victoria, a następnie - na Northern, Bakerloo i Piccadilly.

Jednak władze Transport for London (TfL) oceniają, że takie rozwiązanie "nie jest realistyczną opcją". "W czasie pandemii kluczowi pracownicy polegali na metrze i autobusach, a my zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczne środowisko pasażerom i personelowi. Chodzi m.in. o intensywniejsze sprzątanie, nakaz noszenia masek i utrzymywania dystansu społecznego" - oznajmił Lilli Matson z TfL.
 

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy: Smog sprzyja depresji i samobójstwom

Transport for London: Jeśli możecie, unikajcie podróży metrem i pociągiem

TfL: 90 proc. londyńczyków nosi maski

Londyn: Przez brak masek do autobusów nie wsiadło ponad 3 tys. osób

  Komentarze
  • Jerzy
   10 lipca, 16:24

   Raczej nalezaloby zamknac ''ekspertow'' od koronawirusa w zakladach zamknietych, dla dobra nas wszystkich

  • Igor
   10 lipca, 16:54

   A który z kandydatów zwiększy wynagrodzenia i wyrówna emeryturę dlawszystkich pracujących po 25 latach pracy ,taka jak ma mundurówka!Zróbcie w końcu coś dla narodu!!!

  • Londyn
   10 lipca, 17:00

   @ Kaya Kaya HA HA HA na Londynku pisowska propaganda !!!!Kaya co ty bralas dzisiaj? ale sadzac po wpisie , ma kopa- ha ha ha ha

  • Emerytura
   11 lipca, 01:20

   Emerytura od 50 lat bo inaczej po co ci to

  • Andre
   11 lipca, 05:57

   Trzeba zamknac wszystko jak mawial jeden z jkandydatow na prezydenta z Bialegstoku😂

  • Bohdan
   11 lipca, 12:27

   PM 2.5. to jest zawyżona zawartość "plastiku" w powietrzu. Substancje sztuczne. Rozpylane w powietrzu. Gdzie to w metrze? Poziom wpisu artykułu poniżej krytyki. Myślę, że 4 klasa podstawówki.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama