Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Polska potrzebuje 5 mln emigrantów zarobkowych, aby utrzymać wzrost gospodarki

Eksperci: Polska potrzebuje 5 mln emigrantów zarobkowych, aby utrzymać wzrost gospodarki
Brak pracowników jest zagrożeniem dla gospodarki Polski - poinformowano na rządowej debacie. (Fot. Getty Images)
Brak pracowników na rynku pracy jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Rozwiązaniem może być większe otwarcie rynku pracy na emigrantów zarobkowych - wskazywali wczoraj uczestnicy debaty zorganizowanej w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Reklama
Reklama

W debacie wzięli udział przedstawiciele pracodawców, urzędów pracy oraz MRPiPS.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że coraz częściej słyszymy o potrzebach pracodawców, którzy mają problemy ze znalezieniem pracowników. Dlatego – jak mówił – zmienia się także rola Urzędów Pracy. "Intencją naszego spotkania jest wypracowanie takiego modelu działania, w którym współpraca pracodawców z urzędami pracy będzie bardziej efektywna – przekazał Szwed.

Dyrektor Departamentu Pracy MRPiPS Ewa Flaszyńska wskazała, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest blisko 950 tys. osób. Według niej, są to osoby przede wszystkim trwale bezrobotne, bez doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.

"Mamy bardzo dużo osób niewykorzystanych na rynku pracy. Z drugiej strony mamy też pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na konkretnych pracowników lub zgłaszają fakt, że po prostu tych pracowników w niektórych branżach brakuje" – przekazała Flaszyńska.

Katarzyna Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazała, że rozwiązaniem problemu niedoboru pracowników jest otwarcie rynku pracy na emigrantów zarobkowych. Zaznaczyła, że "problem ze znalezieniem pracowników dotyczy każdej branży, nie tylko budowlanki czy transportu".

Zdaniem Niemyjskiej, potrzebne są odpowiednie rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby emigrantom zarobkowym przyjazd do Polski. "Otrzymujemy informacje, że dużo Ukraińców wyjeżdża już do pracy do Niemiec. Tam dostaje darmowe kursy językowe, pracodawcy dają tam możliwość przygotowania się do pracy, są szybsze zmiany kwalifikacji. Warto się tym zainspirować, bo niedobory na rynku pracy będą zagrożeniem dla polskiej gospodarki" – oceniła Niemyjska.

Ekspertka dodała, że Polska do 2050 r. "powinna przyjąć 5 mln emigrantów zarobkowych, by utrzymać taką skalę wzrostu gospodarczego, jaka jest obecnie".

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu Marzanna Skoczek wskazała, że tylko w tym roku rolnicy i sadownicy z terenu powiatu złożyli około 50 tysięcy wniosków o wydanie zezwolenia na prace sezonowe cudzoziemców. "Jesteśmy tym powiatem, który rejestruje najwięcej takich wniosków, zdecydowana większość dotyczy obywateli Ukrainy – podkreśliła Skoczek.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama