Menu

Dżihadyści z Hiszpanii "sponsorowali" ISIS

Dżihadyści z Hiszpanii "sponsorowali" ISIS
Ujęci mężczyźni byli "sponsorami tzw. Państwa Islamskiego". (Fot. Getty Images)
Aresztowani w czerwcu obywatele Syrii, mieszkający od kilku lat w Toledo, wysyłali syryjskim oddziałom Al-Kaidy sprzęt wojskowy. Trafiał on w kontenerach z Hiszpanii poprzez Turcję i ZEA do syryjskiego miasta Latakia - podały hiszpańskie media.
Reklama

Grupa kilkudziesięciu pochodzących z Syrii dżihadystów została rozbita 18 czerwca. W pierwszych komunikatach po zatrzymaniu źródła policyjne informowały, iż ujęci mężczyźni byli "sponsorami tzw. Państwa Islamskiego".

Ze śledztwa, na które powołuje się dziennik "El Pais", wynika, że finansowanie działalności terrorystycznej dotyczyło jednak Al-Kaidy i prowadzone było przez pochodzący z Syrii klan Kutayni, który rezydował na terenie Toledo w środkowej Hiszpanii.

Rodzina Kutayni zajmowała się zarówno spedycją towarów, jak i m.in. sprzedażą ciężarówek oraz prowadzeniem nielegalnej rzeźni przy głównym meczecie w Madrycie.

"Grupa korzystała z usług madryckiej spółki Transitaria Ibertrans Service. Inspektorzy wiążą domniemanego patriarchę grupy Faresa Kutayniego, a zarazem ojca dyrektora tej firmy, z terrorystami najwyższego szczebla" - ujawnił "El Pais".

Do 2018 r. do Maroka miało powrócić z Syrii oraz Iraku blisko 1 700 bojowników tzw. Państwa Islamskiego. (Fot. Getty Images)

Śledczy uważają, że Fares Kutayni miał w przeszłości związki z Imadem Eddinem Barakatem, terrorystą Al-Kaidy, skazanym na 12 lat więzienia za współudział w atakach na nowojorskie wieże World Trade Center 11 września 2001 r.

Według stołecznej gazety, rezydujący w Hiszpanii Syryjczycy wysyłali bojownikom Al-Kaidy ukryty w kontenerach sprzęt wojskowy, m.in. pojazdy opancerzone, a także generatory prądu i części zamienne.

Z dochodzenia wynika, że co najmniej od 2018 r. sprzęt dla terrorystów gromadzony był w magazynie usytuowanym w miejscowości Cedillo del Condado koło Toledo. Stamtąd był on wysyłany do syryjskiego miasta Idlib.

Inspektorzy twierdzą, że kontenery trafiały do Syrii poprzez porty w Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodatkowo klan Kutayni kierował też samochody ciężarowe do państw, w których Al-Kaida ma swoje komórki, m.in. do Sudanu, Jemenu, Kataru, Libii oraz Libanu.

Z raportu opublikowanego w sobotę na stronie Instytutu ds. Bezpieczeństwa i Kultury (ISC) wynika, że wśród wyznawców radykalnego islamu największe ryzyko dla bezpieczeństwa Hiszpanii stanowią obecnie dżihadyści marokańscy. Do 2018 r. do Maroka miało powrócić z Syrii oraz Iraku blisko 1 700 bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

W 2018 r. pod zarzutem działań terrorystycznych hiszpańska policja zatrzymała 17 obywateli Maroka. Z kolei w kwietniu 2019 r. aresztowano dwóch innych Marokańczyków rezydujących w Sewilli i mających powiązania z Państwem Islamskim. Są oni podejrzani o próbę przeprowadzenia zamachu bombowego na procesję w Wielkim Tygodniu w stolicy Andaluzji.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama