Menu

"Dżihadi Jack" pozbawiony obywatelstwa brytyjskiego

"Dżihadi Jack" pozbawiony obywatelstwa brytyjskiego
Letts wyznał, że czuje się Brytyjczykiem i chce wrócić do Wielkiej Brytanii. (Fot. ITV/screenshot)
24-letni Brytyjczyk, oskarżony o dołączenie do bojowników tzw. Państwa Islamskiego, został pozbawiony brytyjskiego obywatelstwa - informuje BBC.
Reklama

Jack Letts - nazywany przez media Jihadi Jack - miał 18 lat, kiedy w 2014 r. opuścił szkołę w Oxfordshire, aby dołączyć do bojowników IS w Raqqa w Syrii.

Letts miał brytyjsko-kanadyjskie obywatelstwo, a odebranie mu "brytyjskich praw" było jedną z ostatnich decyzji administracji rządu Theresy May.

Rząd z Ottawy nie może go teraz pozbawić obywatelstwa, bo zabraniają tego międzynarodowe konwencje. Zgodnie z nimi, nie można doprowadzić do tego, by ktoś został bezpaństwowcem.

Rodzice Lettsa chcą, by ich syn wrócił do domu. (Fot. Getty Images)

Cała sprawa wywołała dyplomatyczny konflikt pomiędzy Londynem a Ottawą. Kanadyjczycy oskarżają Brytyjczyków, że podstępnie pozbyli się kłopotów, "podrzucając" islamistycznego terrorystę.

W wywiadzie udzielonym ITV na początku tego roku Letts wyznał, że czuje się Brytyjczykiem i chce wrócić do Wielkiej Brytanii. Przyznał przy tym, że zdaje sobie sprawę, iż to mało prawdopodobne.

Również rodzice Lettsa chcą, aby ich syn wrócił do domu. Ich zdaniem, ma do tego prawo.

John Letts i Sally Lane wysłali swojemu synowi 223 funty, gdy ten był w Syrii - pomimo obaw, że przyłączył się on do bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Za "finansowanie terroryzmu" zostali skazani na 15 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 12 miesięcy. 

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   20 sierpnia 2019, 09:34

   A Polaka za podglądanie zamknęli na 8 lat.

  • Histeryk
   20 sierpnia 2019, 11:13

   Akurat dobrze ze zamkneli tego zboka za podglądanie. Jeden wariat mniej w Polsce. Najgorzej ze po brexicie te karane menty wrócą do kraju i będą rozrabiać. Lepiej żeby tu zostali :) i taniej dla Polski naszej kochanej ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama