Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dziewięcioro Polaków z zarzutami dotyczącymi niewolnictwa

Dziewięcioro Polaków z zarzutami dotyczącymi niewolnictwa
Zarzuty przedstawiono Polakom przed sądem w Birmingham w poniedziałek i we wtorek. (Fot. Wikipedia)
Jak podały wczoraj brytyjskie media, dziewięcioro Polaków zamieszkałych w aglomeracji Birmingham usłyszało przed sądem zarzuty dotyczące nowoczesnego niewolnictwa, jakiego dopuścili się przywłaszczając sobie zarobki ponad 80 rodaków.
Reklama

Sprawcy kontrolowali konta bankowe tych osób i zabierali wpływające na nie zarobki. Ofiarą tego procederu byli Polacy przybywający do Wielkiej Brytanii od 2014 roku.

Sześciu mężczyznom w wieku od 26 do 52 lat i trzem kobietom w wieku od 22 do 47 lat postawiono zarzuty w rezultacie śledztwa wszczętego przez policję regionu West Midlands w sprawie o handel ludźmi. Wszystkich dziewięciorga dotyczą zarzuty wejścia w porozumienie w celu zmuszania ludzi do pracy, w celu handlu ludźmi z zamiarem wyzyskiwania ich oraz w celu przestępczego zaboru mienia.

Zarzuty przedstawiono im przed sądem w Birmingham w poniedziałek i we wtorek. Do czasu wyznaczonej na 5 grudnia rozprawy wszyscy pozostaną w areszcie.

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje państwowy system zgłaszania przypadków niewolnictwa znany jako NRM (National Referral Mechanism). Walka z tym problemem traktowana jest jako priorytet przez premier Theresę May, która podnosiła ten temat m.in. na forum ONZ. Według statystyk, w 2016 roku w ramach NRM zidentyfikowano 163 polskie ofiary niewolnictwa.

Katarzyna Zagrodniczek z polskiej organizacji East European Resource Centre wskazuje, że szczególnie narażone są osoby pracujące m.in. w rolnictwie, myjniach, barach, magazynach, fabrykach, centrach dystrybucji i na budowach oraz zatrudnione jako pomoce domowe. Nie znają one swych praw odnoszących się do płacy minimalnej czy też maksymalnego wymiaru czasu pracy. Ofiarom procederu zabiera się dokumenty i otwiera się w ich imieniu konta bankowe, a także rejestruje się je jako odbiorców świadczeń socjalnych pobieranych w rzeczywistości przez kogoś innego.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   10 listopada 2017, 10:23

   I jak tu nie zamykać granic !

  • Kto
   10 listopada 2017, 11:02

   Pewien jestes , że nie Polacy ?

  • Kj
   10 listopada 2017, 11:21

   Dlaczego nie piszecie ze to cyganstwo? To nie sa Polacy.

  • Maniutek
   10 listopada 2017, 12:44

   Wystarczy że granica jest otwarta dla bohaterów brytyjskich , mają zaproszenie ,żeby wracać z Syrii , nawróceni brytyjczycy ISSIS , już mieszkania bez kolejki czekają , może benefity na początek , potem może praca (jakaś nie wymagająca , ale dobrze płatna ) . Powinni dla nich samoloty wyczarterować i paszporty dyplomatyczne im rozdać przecież z wojny do domu wracają a jest około 20.000 , a jak się trochę zadomowią i zorganizują to zobaczy się co dalej ... .

  • Tim
   10 listopada 2017, 14:32

   Z przykroscia stwierdzam ze czesc z nich to jednak moga byc Polacy. Mysle ze taki typek jak thc bylby do tego zdolny. Na szczescie tego typu zasrancy sa w mniejszosci

  • Czytelnik anonimowy
   10 listopada 2017, 16:15

   Tim to prawda na cale szczescie thc i jemu podobny sciek sa w mniejszosci

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama