Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzietność na świecie spada szybciej niż prognozowano

Dzietność na świecie spada szybciej niż prognozowano
Czy to początek końca ludzkości? W 2023 r. w samej tylko Polsce urodziło się aż 36 proc. mniej dzieci, niż przewidywały prognozy. (Fot. Getty Images)
Najnowsze badania dzietności na świecie wskazują, że wskaźnik ten spada szybciej niż przewidywały prognozy ONZ, a globalna populacja osiągnie szczyt w 2061 roku, czyli 20 lat wcześniej, niż pierwotnie szacowano - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.
Reklama
Reklama

Najczęściej cytowane źródło prognoz demograficznych, tzw. World Population Prospects, opracowywane co dwa lata przez specjalną agendę ONZ, prognozowało w lipcu 2022 r., że globalny wskaźnik dzietności w 2023 r. wyniesie 2,31.

To wartość nieznacznie przekraczająca poziom zastępowalności pokoleń, który zapewnia utrzymanie światowej populacji na stałym poziomie. Jednak według zaktualizowanych danych już w 2021 roku wyniósł on 2,3, co oznacza szybsze tempo spadku niż przewidywały prognozy - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

ONZ szacuje, że w skali świata powinien on wynosić 2,2-2,3, czyli nieco więcej niż 2,1, co stanowi granicę standardowo określaną dla krajów rozwiniętych. Ta różnica wynika z większej śmiertelności oraz praktyk tzw. aborcji selektywnej, stosowanych w niektórych państwach.

Według ONZ, globalny wskaźnik dzietności obniży się poniżej poziomu zastępowalności pokoleń pomiędzy 2040 r. a 2050 r. Liczba ludzi na świecie ma zaś osiągnąć swój szczytowy poziom 10,43 mld w 2086 r., a następnie zacznie spadać.

W 2017 r., w którym globalny wskaźnik dzietności wynosił 2,5, przewidywano, że do końca trzeciej dekady tego stulecia spadnie on do 2,4.

Pojawiły się jednak analizy, które pokazują, że wskaźniki dzietności w poszczególnych krajach spadają szybciej, niż zakładały prognozy, a globalny wskaźnik dzietności może już teraz utrzymywać się poniżej poziomu zastępowalności. Wedle zaktualizowanych szacunków już w 2021 r. wyniósł on 2,3 - wskazał PIE.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Pensylwanii pokazują z kolei, że zgodnie z danymi o liczbie urodzeń publikowanymi w ostatnich latach przez poszczególne kraje faktycznych urodzeń było 10-20 proc. mniej, niż szacowała ONZ.

Badacze z waszyngtońskiego Institute for Health Metrics and Evaluation szacują, że do 2050 r. dzietność spadnie poniżej poziomu zastępowalności pokoleń aż w 155 z 204 badanych krajów, tylko w 6 krajach uda się utrzymać liczbę urodzeń na poziomie gwarantującym stabilną liczbę ludności do 2100 r., zaś światowa populacja osiągnie swój szczyt 9,5 mld już w 2061 r. - 20 lat wcześniej niż prognozowała ONZ.

Jak zauważył PIE, zdaniem amerykańskich naukowców ONZ nie doszacowała też skali spadku urodzeń w Polsce. O ile dla 2022 r. różnica między prognozowaną i faktyczną liczbą urodzeń wyniosła ok. 14 proc., to w 2023 r. urodziło się w Polsce aż 36 proc. mniej dzieci, niż przewidywały prognozy.

Poziom 272 tys. urodzeń, który odnotowano w Polsce w ubiegłym roku, przewidywano dopiero na w 2055 r. Należy oczekiwać, że tegoroczna aktualizacja prognozy ONZ zweryfikuje pierwotne szacunki - wskazał instytut.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Jego obszary badawcze to m.in.: makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa.

Czytaj więcej:

GUS: Liczba ludności Polski w 2060 r. spadnie do 30,4 mln osób

Brytyjski poseł zachęca mieszkańców Wysp do "robienia dzieci"

Katastrofa demograficzna we Francji. Urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej

Kanada: Kobiety rodzą coraz mniej dzieci. Najniższe statystyki od ponad wieku

W Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci

Niemcy: Wskaźnik urodzeń na najniższym poziomie od 2009 roku

Szwecja: Tak mało dzieci nie rodziło się od 1749 roku

  Komentarze
  • Celestyn76
   11 czerwca, 13:02

   Nie dotyczy Afryki i muzułmanów na zasiłkach w Europie no w Niemczech tzw kindergeld to 290 euro ba dziecko a statystyczny muzułmanin mną ich 5lub wiecej

  • Ewa
   11 czerwca, 13:37

   Nie zdziwi mnie jak za 100 lat powstanie zawód matka czy rodzina o będzie finansowana jak rodzina zastępcza. Kocham swoje dziecko, ale żadna praca nie wymaga tyle ile wychowanie dziecka i jestem w stanie zrozumieć kobiety, które wybierają inny styl życia i np karierę a nie macierzyństwo. Więcej dzieci rodzą kobiety, które nie pracują i mają czas na wychowanie dzieci, choć nie zawsze środki

  • Nie jackowski
   11 czerwca, 14:52

   do 2060 roku , nie będzie połowy ludzkości , bo wojny , bo ktoś atom … , bo znów wypuszczą wirusy , jest za dużo ludzi i tak się będzie działo z

  • Donald
   11 czerwca, 16:17

   Koszt wychowania dziecka lub dzieci jest gigantyczny nie tylko chodzi o finanse lecz o zdrowie również wiadomo że populacja ludzi musi być odtwarzana ale zasady powinny być w miarę równe.Dobrym przykładem jest Wielka Brytania jak nie równo są traktowani ludzie z różnych krajów a nawet sami Brytyjczycy, są rodziny w których dwoje nie pracuje a państwo płaci za każdy aspekt życia są tacy co mają dzieci i obydwoje pracują i żadnej pomocy wręcz przeciwnie płacą karę za bycie zaradnym w postaci podatków które to idą na potrzeby różnych zasiłkowych kombinatorów typu samotna fikcyjna mama z 4 dzieci.

  • Do Dawid
   12 czerwca, 12:11

   Prawda, szczegolnie w UK. Jakies 10 lat temu czytalam badania ze koszt wychowania dziecka do 18 raku zycia to okolo 300K, to bylo 10 lat temu i nie obejmowalo dodatkowych zajec, wakacji, rozrywki itp.
   Dzietnosc spada w krajach rozwintych bo nas nie stac na dzieci! Zeby wyslac 2 dzieci do przedszkola i ''wyjsc'' na tym do przudu to trzbeba zarabiac ponad 3,5 K miesiecznie netto.
   Dzieci rodza sie na potege w Afryce od lat 90 kiedyto zaczeto wieka pomoc Afryce. Teraz jest ich 3 razy wiecej i nie maja jak sie wyzywic bo jak ich bylo 30% tez mieli problem. Jedyna szansa do Europy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama