Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Niepewna przyszłość schabowego

"Dziennik Gazeta Prawna": Niepewna przyszłość schabowego
"Pork chop" po polsku, czyli popularny schabowy, może znacznie podrożeć. (Fot. Getty Images)
Ceny wieprzowiny w Europie mogą się załamać, jeśli Polsce nie uda się zatrzymać pochodu ASF na Zachód - poinformował 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

Rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń w Polsce rodzi poważne ryzyko zaburzeń na krajowym rynku wieprzowiny - ocenił "DGP".

Gazeta podała, że od wiosny tego roku ceny wieprzowiny gwałtownie wzrosły ze względu na bardzo duży popyt ze strony Chin. Chiny są największym światowym konsumentem mięsa, który sam boryka się z epidemią ASF. Walczy z nią, radykalnie ograniczając pogłowie świń. Dlatego w tym roku produkcja w Chinach spadnie o ok. 14 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i będzie spadać dalej, o kolejne 25 proc. w przyszłym roku.

Oznacza to, że przy konsumpcji na poziomie 38,2 mln ton Chińczycy nadal będą musieli importować mięso. I to właśnie generuje duży wzrost cen - w listopadzie mięso wieprzowe było o 22,3 proc. droższe niż rok wcześniej.

"DGP" przewiduje też, że podaż w Europie i w Polsce będzie maleć. W połowie roku pogłowie loch było u nas już o 13,3 proc. mniejsze niż rok wcześniej, co oznacza, że surowca dostępnego w kraju będzie coraz mniej. Zdaniem gazety, można zakładać, że przy mniejszej podaży surowca i bardzo dużym popycie trzeba będzie więcej płacić hodowcom.

ASF to coraz większy problem w Polsce. (Fot. Getty Images)

Ale możliwy jest też inny wariant. "Biorąc pod uwagę doświadczenia hodowców ze wschodu kraju, którzy borykają się z ASF już od 2014 r., można zakładać, że na terenach objętych chorobą odbiorcy będą gotowi płacić mniej za żywiec. Efekt może być taki, że cena mięsa nadal będzie wysoka, ale ceny tuczników w niektórych regionach spadną" – ocenił na łamach "DGP" Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole.

Niebezpieczne - zdaniem gazety - jest też zbliżanie się epidemii do Niemiec. Jeśli nie uda się jej zatrzymać, konsekwencje dla całego rynku europejskiego mogą być bardzo dotkliwe. Niemcy to europejski potentat z największą produkcją wieprzowiny w UE, sięgającą 5,3 mln ton rocznie. Skala hodowli to niemal 18 proc. unijnego pogłowia świń.

Na dodatek Niemcy są drugim eksporterem wieprzowiny na rynki poza UE. Jeden z głównych odbiorców to Chiny, które nie uznają tzw. regionalizacji. Wystarczy, że choroba wystąpi w jednym regionie Niemiec, by Chińczycy wprowadzili zakaz importu z całego kraju – tak jak zrobili to w przypadku towaru z Polski.

"W takiej sytuacji na unijnym rynku nagle pojawiłaby się duża nadpodaż, co musiałoby doprowadzić do załamania cen skupu" – ocenił dla "DGP" Olipra.

"DGP" podkreślił, że te czynniki powodują, że niezmiernie trudno wyrokować, ile będzie kosztowała wieprzowina w przyszłym roku.

  Komentarze
  • Prawda
   14 grudnia 2019, 09:25

   to niech ugrupowania pewne przestana wieszac dziki na drzewach blisko gospodarstw rolnych i jak rto jest nagranie ze weter... placisz ablo bedziesz mial asf jak to robi jeden gnojek na mazowszu..... wpierw pozbyli sie mleczarstawa u nas ze rolnicy nie maja krow to teraz za swnie sie wzieli .....

  • Hhhhh
   14 grudnia 2019, 09:31

   Nie w Europie tylko small kingdom . W Anglii wszystko jest drogie małe i bez smaku , a w sklepach można dostac najgorsze jedzenie takie które w Europie mieli się na karmę dla zwierząt , dlaczego tak jest ?

  • Antyschabowy
   14 grudnia 2019, 12:34

   no tow koncu zmienimy diete .. zastanawiam sie skad ten pomor w Polsce ... wiem ze zaczelo sie od polnocnego wschodu kolobialorusi .. niema zadnej szczepionki zeby w lasach wystawiac .. ?Trzeba walczyc u zrodla ale jak juz jest epidemnia to za chwile bedziemy musieli spalic wszystkie swinie i wybic wszystkie dziki .. A moze wlasnie komus o to chodzilo moze to jakis sabotaż .Polska jest duzym eksporterem wieprzowiny a niemcy sa drugim w Europie ..zaczelo sie od wschodu Polski daleko od Niemiec a teraz juz jest w lubuskiem .... smierdzi mi tu cos ... świniną

  • Polejcie
   15 grudnia 2019, 10:31

   na surowego schaba pepsi cole lub cole i zobaczycie co z tego miesa wyłazi nie trzeba zadnego wirusa zeby zachorowac haha

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.01.2020
  GBP 5.031 złEUR 4.246 złUSD 3.831 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama