Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Granie Polexitem się nie opłaca

"Dziennik Gazeta Prawna": Granie Polexitem się nie opłaca
Zdecydowana większość Polaków chce pozostać częścią europejskiej Wspólnoty. Istnieją jednak obawy, że Polexit może stać się faktem. (Fot. Getty Images)
Wśród Polaków nie ma poparcia dla Polexitu. Równocześnie część ankietowanych ma obawy, że taki scenariusz może być wprowadzony w życie - donosi dziś 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

Najnowsze badanie United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM pokazuje, że nie ma poparcia dla Polexitu. Na pytanie, czy Polska powinna pozostać w UE, 88 proc. odpowiada "tak", a tylko 7 proc. jest za wyjściem ze Wspólnoty. Ale gdy zapytano, czy opuszczenie Unii to realny scenariusz – 30 proc. odpowiedziało tak. Zdaniem 57 proc. takiego zagrożenia nie ma - informuje dziennik.

Według niego, szczegółowe badania z podziałam na wiek czy miejsce zamieszkania są jednoznaczne, wszędzie przeważają zwolennicy pozostania w UE. "Najwięcej jest ich w dużych miastach – 94 proc., najmniej na wsi. Ale nawet tam to aż 83 proc. Podział na wiek pokazuje, że największe poparcie dla pozostania w UE jest wśród najmłodszych i najstarszych badanych – od 95 do 100 proc. Najniższe wśród pięćdziesięciolatków – 76 proc." - podaje "DGP".

Z sondażu wynika też, że elektoraty KO, Lewicy czy PSL popierają pozostanie w UE - w tym przypadku są to wyniki poparcia przekraczające 90 proc. W samym elektoracie PiS jest to 87 proc. badanych. "Te wyniki są absolutnie jednoznaczne w porównaniu z innymi krajami UE, np. z Czechami. Zgoda w tym punkcie wykracza poza różne podziały w społeczeństwie. To pokazuje, że w Polsce długo jeszcze nie będzie przestrzeni dla eurosceptycyzymu" – podkreśla politolog dr. hab Rafał Chwedoruk.

"Takiej jednomyślności nie widać już, jeśli chodzi o drugie pytanie. Wśród wyborców PiS zaledwie 14 proc. uważa, że scenariusz wyjścia Polski z UE jest realny. Przeciwnego zdania jest 66 proc. Tymczasem w elektoratach KO oraz Lewicy około połowa badanych uważa taki scenariusz za mogący się urzeczywistnić" - zauważa "DGP".

Czytaj więcej:

Niemiecka prasa: Polska "wykatapultowana" z systemu prawnego UE

"DGP": PiS planuje jednak zostać w UE

Zwolennicy Brexitu: "Wielka Brytania pokryła koszty członkostwa Polski w UE"

  Komentarze
  • Tarek
   14 września, 16:34

   Tak przeciz unis sie oplaca ....ciekawe komu chyba Niemcom....nawet nie wiecie ile zakladow pracy pozamykaly przepisy unijne...no cukrownie w Polsce a teraz kupujecie Niemiecki cuker buraki pro unijne.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama