Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzieci we Włoszech mogą nosić nazwisko ojca i matki - zdecydował Trybunał Konstytucyjny

Dzieci we Włoszech mogą nosić nazwisko ojca i matki - zdecydował Trybunał Konstytucyjny
Rodzice ponoszą za dziecko jednakową odpowiedzialność, więc powinni mieć równe prawa. (Fot. Getty Images)
W piątek 29 kwietnia po raz pierwszy we Włoszech nadano dziecku podwójne nazwisko, pomimo że ojciec noworodka był temu przeciwny. To skutek niedawnego orzeczenia tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że automatyczne nadawanie dziecku nazwiska ojca narusza jego prawa. Teraz o tym, jakie nazwisko będzie nosić dziecko, mogą decydować oboje rodzice.
Reklama
Reklama

Włoski Trybunał Konstytucyjny swoje przełomowe orzeczenie wydał 27 kwietnia. Już dwa dni później po raz pierwszy zastosowano je w praktyce. Sąd w nadmorskiej miejscowości Marche w prowincji Pesaro uwzględnił życzenie kobiety, która chciała, aby jej syn nosił zarówno nazwisko ojca, jak i jej.

Orzeczenie Sądu Najwyższego spotkało się z aprobatą działaczek na rzecz praw kobiet i większości włoskich partii politycznych. Mówi ono, że nadawanie dziecku nazwiska ojca nie powinno być automatyczne i dzieci mogą nosić podwójne nazwisko lub, jeśli rodzice się na to zgodzą, tylko nazwisko ojca lub matki.

Włoski Trybunał Konstytucyjny 27 kwietnia stwierdził, że wszelkie przepisy, które automatycznie przypisują dziecku nazwisko ojca, są bezprawne, dyskryminujące i szkodliwe dla tożsamości dziecka. Dlatego trybunał uznał, że dzieciom należy nadawać nazwiska obojga rodziców w ustalonej przez nich kolejności.

Rodzice mogą też się zgodzić, aby ich dzieci nosiły nazwisko tylko jednego z nich. W przypadku braku porozumienia o kolejności nazwisk zadecyduje sąd.

Teraz włoski parlament musi dostosować do treści orzeczenia przepisy prawa. Nie powinno być z tym problemu, bo rozwiązanie ma wielu zwolenników. Włoska minister ds. rodziny Elena Bonetti napisała na Facebooku, że wdrożenie decyzji Trybunału w życie jest dla rządu priorytetowym zadaniem.

"Ta sprawa była przeciągana z jednej kadencji parlamentu na drugą, czas wreszcie podjąć decyzję" – oznajmiła Euronews Renate Gebhard, przewodnicząca Południowotyrolskiej Partii Ludowej.

Z kolei Laura Boldrini z Partii Demokratycznej stwierdziła, że pozwolenie dzieciom na noszenie podwójnych nazwisk to historyczna decyzja, bo rodzice ponoszą za dziecko jednakową odpowiedzialność, więc powinni mieć równe prawa.

Czytaj więcej:

Formuła 1: Hamilton doda nazwisko mamy Larbalestier do swojego

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama