Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dyplomaci krajów UE ujęli się za konsulem RP w Norwegii

Dyplomaci krajów UE ujęli się za konsulem RP w Norwegii
Wiele krajów UE ma problem z norweskim urzędem Barnevernet. (Fot. Getty Images)
W Oslo doszło do spotkania przedstawicieli dyplomacji krajów UE w sprawie konsula Sławomira Kowalskiego. Władze norweskie żądają, by Warszawa odwołała polskiego dyplomatę przed końcem jego kadencji. Delegatura UE złożyła w norweskim MSZ wniosek o pilny briefing w tej sprawie - dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info.
Reklama

Delegatura UE złożyła w norweskim MSZ wniosek o pilny briefing w tej sprawie - można było dowiedzieć się z portalu.

Jak informuje tvp.info, "sprawą zainteresował się szereg krajów unijnych, m.in. Włochy, Węgry, Bułgaria, kraje bałtyckie czy Wielka Brytania. Wszystkie te kraje mają kłopot z cieszącym się złą sławą i mającym duże wpływy urzędem Barnevernet".

Norweskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że zdecydowało o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Dyplomata jest znany z obrony polskich dzieci przed tamtejszym urzędem Barnevernet.

Według rzeczniczki norweskiego MSZ, "przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych". Polski dyplomata ma trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii.

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

W 2016 roku Kowalski został "Konsulem Roku" w konkursie organizowanym przez polskie MSZ "za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych".

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   31 stycznia, 12:35

   A gdzie pinokio z PISu, siedzi cicho jak trusia ? UE musi za nich wszystko robic ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama