Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Droższe artykuły w brytyjskich sklepach bez pracowników z Unii

Droższe artykuły w brytyjskich sklepach bez pracowników z Unii
Deficyt personelu z krajów unijnych wpłynie na ceny artykułów w brytyjskich sklepach. (Fot. Getty Images)
Brytyjski sektor detaliczny ostrzega, iż jeśli zabraknie pracowników z krajów UE po Brexicie, poddani Elżbiety II muszą się liczyć ze znacznym wzrostem cen w sklepach i opóźnieniach w dostawach towarów do punktów handlowych.
Reklama

Brytyjskie konsorcjum detaliczne (BRC) wydało takie ostrzeżenie po corocznym badaniu siły roboczej w Wielkiej Brytanii. Eksperci wyrazili zaniepokojenie w związku z przyszłością pracowników z krajów UE po Brexicie.

Pracownicy z 22% brytyjskich firm już zapowiedzieli wyjazd z Wysp i powrót do swoich krajów. Powodem jest oczywiście Brexit i zbyt wiele niewiadomych po wyjściu UK z Unii.

Obywatele krajów Zjednoczonej Europy stanowią 6% pracowników sektora detalicznego w UK - to 170 tysięcy osób. Ich brak będzie niezwykle odczuwalny zarówno w magazynach, centrach dystrybucyjnych, jak i w sklepach - alarmuje BRC.

Analitycy podkreślają, że wpłynie to negatywnie na jakość usług od wysyłki towarów przez realizację zakupów online po ceny towarów. Już teraz artykuły drożeją z powodu spadku wartości brytyjskiej waluty, po Brexicie wszystkie te czynniki mogą spowodować prawdziwy kryzys w sektorze.

Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosowała brytyjska branża turystyczno-hotelarska. Każdego roku sektor ten będzie cierpiał na niedobór około 60 tys. pracowników, jeśli kontrola imigracyjna obywateli z krajów Unii zostanie zbyt zaostrzona. British Hospitality Association (BHA) oświadczyło, że tysiące firm będzie musiało zdecydowanie zmniejszyć swoją zależność od pracowników z krajów Unii, a na to potrzebuje co najmniej dziesięciu lat.

Brytyjski rynek pracy już przeżywa kryzys, a firmy mają coraz więcej trudności w znalezieniu personelu. Na oferty pośredników pracy odpowiada niewielka liczba chętnych - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród agencji zatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie latem tego roku.

 

  Komentarze


  • Marian
   10 października 2017, 13:14

   THC z Czytelnikiem beda zapierniczac .

  • Czytelnik
   10 października 2017, 15:12

   Ja bende robić za dwuch. Jestem lepszy niż nie jeden ciapaty anglik. Nawet kiedyś gdy czyscilem kible w hotelu menadżer powiedział mi że gud dżob. Byłem bardzo dumny z tego powodu. Potem dostawałem jeszcze dodatkowo owertajmy i zawsze się do mnie uśmiechał jak mnie widział. Na pewno nigdy takiego pracownika jak ja nie miał wcześniej. No cóż dobre czasy nadeszły później i już teraz nic nie robię a kasa z benefitow sama wpada. Żyć nie umierać

  • Do Czytelnika
   10 października 2017, 15:54

   Szkoda mi cie synku

  • Mario boss
   11 października 2017, 12:53

   Czytelnik a jak leżałem,ten kibel anioł mówił ci Gut Gut haha

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama