Menu

Doradcy rządu UK: Na świąteczne zakupy nie więcej niż 15 minut

Doradcy rządu UK: Na świąteczne zakupy nie więcej niż 15 minut
"Im szybciej zrobisz zakupy, tym jesteś bezpieczniejszy" - przekonuje ekspertka. (Fot. Getty Images)
Kupujący powinni spędzać w sklepie nie więcej niż 15 minut, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem w okresie świątecznym - ostrzegła prof. Lucy Yardley z Naukowej Grupy Doradczej ds. Sytuacji Kryzysowych (SAGE).
Reklama

W środę w Anglii skończy się lockdown, co oznacza, że wszystkie sklepy z artykułami, które nie są "pierwszej potrzeby", będą mogły zostać ponownie otwarte. Nawet Brytyjczycy żyjący na obszarach objętych najsurowszymi restrykcjami poziomu trzeciego będą mogli wyruszyć na świąteczne zakupy - przypomina Metro.co.uk.

Jednak eksperci wyrazili obawy co do potencjalnego wzrostu współczynników transmisji, gdy ludzie zaczną gromadzić się w sklepach, mając zaledwie niecałe cztery tygodnie na kupno prezentów.

Zapytana o to, co należy uznać za "zbyt długie" zakupy, prof. Lucy Yardley z SAGE oceniła w wywiadzie dla Times Radio: "Nie spędzaj więcej niż 15 minut w pobliżu innych osób".

"I naprawdę im szybciej zrobisz zakupy, tym jesteś bezpieczniejszy. Wirusa można złapać w 15 minut,  jeśli zakażona osoba stojąca w pobliżu kaszle na ciebie, a nawet oddycha" - ostrzegła naukowa doradczyni brytyjskiego rządu.

Yardley wezwała również ludzi do rozważenia, czy zapraszanie na święta do domów osób z grup podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem (np. seniorów) jest rozsądnym pomysłem.

"Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: czy nie lepiej byłoby odłożyć takie spotkanie o kilka miesięcy, aż zostaną zaszczepieni?" - podkreśliła, nawiązując tym samym do decyzji brytyjskiego rządu o poluzowaniu restrykcji od 23 do 27 grudnia, kiedy mieszkańcy całej Wielkiej Brytanii będą mogli utworzyć "bańkę" z maksymalnie dwoma innymi gospodarstwami domowymi.

Czytaj więcej:

Rząd UK potwierdza: Będzie 5 dni poluzowania restrykcji na święta

Święta w Polsce: Oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób

Johnson ostrzega: "Nieprzestrzeganie restrykcji grozi nowym lockdownem"

Boże Narodzenie w Europie w czasie pandemii: Ograniczenia spotkań, otwarte sklepy

Włoska pielęgniarka: "Obyście w święta nie musieli zjeść obiadu w szpitalu"

Londyński Shard mieni się w hołdzie dla NHS i kluczowych pracowników

  Komentarze
  • Janusz
   30 listopada 2020, 19:22

   Ten, kto kaszle, kicha, lub czuje się chory, nie wyjdzie z domu. Bezobjawowi, wg tych samych " ekspertów " nie roznoszą wirusa. Dzieci też. Powierzchnie są wolne od niego. Więc do kogo ta mowa ? Myślą, jak BoJo, że ludzie, to bydło, co wypatruje pastwisk ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama