Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Domy w Irlandii drożeją o 2 tys. EUR miesięcznie

Domy w Irlandii drożeją o 2 tys. EUR miesięcznie
Domy w Cork. (Fot. Thinkstock)
Każdego miesiąca o ponad 2 tys. euro drożeją nieruchomości w Irlandii - wynika z najświeższego raportu witryny Daft.ie. Obecnie średnia cena lokalu wynosi 240 tys. euro.
Reklama

Dziś za dom na Zielonej Wyspie zapłacić trzeba o 11,7% więcej niż rok temu. Z tego 4,3% podrożały oferty tylko w ciągu ostatniego kwartału.

Zdaniem autora opracowania House Price Report, ekonomisty Trinity College, Ronana Lyonsa, przyczyną zjawiska jest duży popyt oraz rozluźnienie zasad Central Banku dotyczących wkładów na zakup. Obecnie wymagany wkład wynosi tylko 10% wartości.

Według Dafta, po raz pierwszy od 2 lat średnia cena domów w stolicy jest wyższa od krajowej. Za nieruchomość w centrum Dublina trzeba zapłacić o 18,2% więcej niż rok temu – przeciętnie €299,635. Najmniej zyskały z kolei na wartości lokale na zachodzie kraju – 7% (€297,070).

Aktualnie najdroższym miastem poza Dublinem jest Galway - €268,535. Ceny wzrosły tu o 13,4%. Biorąc z kolei pod uwagę hrabstwa, największy wzrost odnotowano w Longford — o 23,5% (€128,816).

Pomimo wysokich cen, wysoki popyt sprawia, że ofert jest wciąż za mało. Na początku czerwca szukano nabywców na 22,4 tys. lokali. To o 11% mniej niż w tym samym czasie rok temu i dwie trzecie poniżej szczytowego okresu w 2008.

W konkluzji Lyons zauważa, że nadal potrzeba więcej domów, a przeszkodę w rozwoju rynku stanowią wysokie koszty budowy.

“Ten kraj potrzebuje 50 tys. nowych lokali rocznie. Od 2011 roku popyt przekracza podaż. Połączenie strategii wykorzystywania niezamieszkanych domów, lepszego zarządzanie terenami oraz reformy systemu dodatków mieszkaniowych zapewni temu kraju zdrową gospodarkę lokalową” - można przeczytać w raporcie.

W ubiegłym roku oddano do użytku 15 tys. mieszkań. W pierwszym kwartale 2017 ukończono tylko 3,9 tys. lokali. Zdaniem ekonomistów, z roku na rok braki mieszkaniowe będą się pogłębiać, a ceny nadal rosnąć.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama