Menu

Dominic Raab zapewnia o partnerstwie z Japonią i wsparciu dla Hongkongu

Dominic Raab zapewnia o partnerstwie z Japonią i wsparciu dla Hongkongu
Brytyjczycy porozumieli się z Japonią w sprawie monitorowania sytuacji w Hongkongu. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Japonia stoją ramię w ramię we wspieraniu wolności w Hongkongu i w innych ważnych kwestiach - zapewnił brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab po spotkaniu ze swoim japońskim odpowiednikiem Toshimitsu Motegim.
Reklama

"Japonia jest bliskim przyjacielem Wielkiej Brytanii i naszym kluczowym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa w Azji. To partnerstwo zyskuje na sile dzięki obustronnej wierze w bezpieczeństwo zbiorowe, poszanowaniu międzynarodowego systemu opartego na zasadach oraz wspólnym celom gospodarczym i strategicznym" - przekazał Raab w swoim oświadczeniu.

"Bez względu na to, czy jest to nasza wspólna odpowiedź na Covid-19, bezpieczeństwo cybernetyczne, zmiany klimatyczne, czy też wsparcie dla wolności w Hongkongu - Wielka Brytania i Japonia stoją ramię w ramię i liczę na jeszcze ściślejsze partnerstwo w przyszłości" - dodał szef brytyjskiej dyplomacji.

Środa była pierwszym dniem trzydniowej wizyty japońskiego ministra spraw zagranicznych w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem są rozmowy na temat negocjowanej przez oba państwa umowy o wolnym handlu. W dalszej części wizyty spotka się on z minister ds. handlu międzynarodowego Liz Truss, która ze strony brytyjskiej nadzoruje te negocjacje.

Obie strony chcą zakończyć te negocjacje przed końcem roku, tak aby od początku 2021 r., wraz z upływem okresu przejściowego po brexicie, mogła ona wejść w życie. Jednak jak podawał pod koniec czerwca "Financial Times", Japonia ze względu na parlamentarny kalendarz w kraju, naciska, żeby te negocjacje sfinalizować jeszcze latem.

Czytaj więcej:

Johnson dostał od Japonii "tylko 6 tygodni na zawarcie umowy handlowej"

Dominic Raab: Londyn będzie się przyglądał wyborom w Hongkongu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama