Menu

Do Wielkiej Brytanii dotarła brazylijska mutacja koronawirusa

Do Wielkiej Brytanii dotarła brazylijska mutacja koronawirusa
Istnieją dwa różne rodzaje wariantów brazylijskich - jeden z nich został wykryty w UK. Na zdjęciu Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. (Fot. Getty Images)
Jeden z dwóch wariantów koronawirusa, które pojawiły się w Brazylii, został już wykryty w Wielkiej Brytanii, ale nie jest to ten budzący największe zaniepokojenie - poinformowała dzisiaj prof. Wendy Barclay, wirusolog doradzająca brytyjskiemu rządowi.
Reklama

"Istnieją dwa różne rodzaje wariantów brazylijskich i jeden z nich został wykryty, a drugi nie. W bazach danych, jeśli przeszukacie te sekwencje, zobaczycie, że istnieją pewne dowody na istnienie wariantów z całego świata i, jak sądzę, także brazylijskiego, który prawdopodobnie został sprowadzony jakiś czas temu. I będzie on bardzo uważnie śledzony" - przekazała Barclay.

Ekspertka oświadczyła, że nowy wariant brazylijski koronawirusa, który został wykryty u podróżnych udających się do Japonii i który budzi obecnie zaniepokojenie, nie został odnotowany w Wielkiej Brytanii, zaś już wcześniej wykryte zostały inne warianty, które mogły pochodzić z Brazylii.

Tymczasem minister transportu Grant Shapps poinformował wcześniej, że z tego, co wie, to w Wielkiej Brytanii nie ma stwierdzonych żadnych przypadków brazylijskiej odmiany wirusa. W związku z jej rozprzestrzenianiem się od rana obowiązuje zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii podróżnych z całej Ameryki Południowej, a także z Portugalii, Panamy i Wysp Zielonego Przylądka.

Brazylijski wariant różni się od tych, które wcześniej pojawiły się w południowo-wschodniej Anglii oraz w RPA, ale są w nim niektóre te same kluczowe mutacje. Te mutacje umożliwiają wirusowi łatwiejsze wnikanie do ludzkich komórek, a zatem czynią go bardziej zakaźnym.

Nawet jeśli nie ma dowodów na to, że którakolwiek z tych mutacji powoduje cięższy przebieg choroby, sam fakt większej zakaźności będzie się przekładał na większą śmiertelność. Wariant z południowo-wschodniej Anglii obecnie stał się dominującym w Wielkiej Brytanii i jak się uważa, jest o 30-50 proc. bardziej zakaźny niż poprzednia forma wirusa.

Czytaj więcej:

Cypr: Nowy wariant koronawirusa wykryty u 12 podróżnych z UK

Francuski epidemiolog: Z powodu brytyjskiej odmiany koronawirusa granice powinny być zamknięte

Polska bez brytyjskiego wariantu COVID-19, ale kwarantanna narodowa zostaje na dłużej

UK: Przez brazylijską odmianę koronawirusa zakaz wjazdu z Ameryki Płd. i Portugalii

Europa przedłuża restrykcje. Niektóre mogą potrwać do wiosny

  Komentarze
  • 123
   16 stycznia, 07:55

   ..ponoc najgorsza jest marsjanska mutacja na ktura nie ma szczepionki przenosi sie poprzez kontakt z klawiatura urzadzen mobilnych....ja bym na waszym miejscu pozbyl sie telefonow laptopow itp. To nie sa zarty..zamaskowac sie wyszczepic wszystkim co wam proponuja i zamknac w piwnicy na zawsze...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama