Menu

Do UK nadciąga sztorm Christoph. Przyniesie ulewy i powodzie

Do UK nadciąga sztorm Christoph. Przyniesie ulewy i powodzie
Ulewny deszcz w połączniu z topniejącym śniegiem może doprowadzić do dużych podtopień w niektórych częściach kraju. (Fot. Getty Images)
Do Wielkiej Brytanii dotrze w tym tygodniu sztorm Christoph, który przyniesie intensywne opady deszczu i może doprowadzić do niebezpiecznych powodzi - ostrzega brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office.
Reklama

Met Office wydał bursztynowe ostrzeżenia przed deszczem dla Leeds, Manchesteu, Sheffield i Wakefield. Alerty obowiązują od jutra od godz. 6:00 rano do północy w środę.

Meteorolodzy wydali też na środę i czwartek żółte ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu dla Walii i pozostałej części Anglii, w tym dla Londynu.

"Dzisiaj wieczorem rozległy deszczowy front będzie przemieszczał się po centralnych częściach Wielkiej Brytanii i przyniesie ulewy przez kolejne 36-48 godzin. Najmocniej będzie padać na wzgórzach skierowanych na zachód, w szczególności w częściach południowych Gór Pennińskich i północnej części Peak District" - poinformował główny meteorolog z Met Office, Neil Armstrong.

"Do środy sztorm Christoph przyniesie ulewy do całej Anglii i Walii, w związku z czym wydaliśmy żółte ostrzeżenia dla tych części kraju. Do czwartku w Walii i północnej Anglii może spaść od 100 do 150 mm deszczu" - ostrzegł ekspert.

Co więcej, gwałtownie topniejący śnieg zwiększy nagromadzenie wody od 5 do 10 mm. "Deszcz razem z topniejącym śniegiem stanowią realne zagrożenie powodziowe. Dlatego bądź na bieżąco z najnowszymi prognozami Met Office, a także ostrzeżeniami Agencji Środowiska" - zaapelował Armstrong.

Istnieją obawy, że w wyniku szybko płynącej wody powodziowej niektóre społeczności mogą zostać odcięte od świata, a infrastruktura - zniszczona. Ludzie na dotkniętych obszarach zostali ostrzeżeni, aby podjęli "natychmiastowe działania" w celu ochrony przed wzbierającą wodą - powinni przenieść cenne rzeczy w bezpieczne miejsce i muszą być przygotowani do opuszczenia swoich domów.

Met Office przewiduje też dalsze opady śniegu. W weekend biały puch może pojawić się m.in. w Londynie.

Czytaj więcej:

Huragan Bella: W UK odnotowano podmuchy wiatru o sile ponad 160 km/h

Śnieżyca "Filomena" zaatakowała Hiszpanię. Są ofiary śmiertelne

Hiszpania walczy z zimą. Rząd wysyła konwoje z żywnością i lekami

W Londynie może w weekend sypnąć śniegiem

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama