Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dla Czechów zakupy w Polsce są najtańsze od 1995 roku

Dla Czechów zakupy w Polsce są najtańsze od 1995 roku
Niektóre produkty spożywcze Czesi mogą kupić w Polsce nawet za połowę ceny. (Fot. Getty Images)
Dzięki najniższemu kursowi czeskiej korony wobec złotego zakupy w Polsce są dla Czechów najtańsze od 1995 roku. Dotyczy to nie tylko indywidualnych zakupów, do których dodatkowo zachęca zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze w Polsce, ale także instytucjonalnych importerów.
Reklama
Reklama

Na nową sytuację zwrócił uwagę portal Seznam Sprawy. Napisał, że korona osiągnęła w ostatnich tygodniach najmocniejszy poziom od 1995 roku, na krótko schodząc poniżej poziomu 5 koron za złotego. Polska waluta w ciągu ostatniego półtora roku osłabiła się wobec korony o 10 proc., a w ciągu ostatnich trzech lat - o mniej niż jedną piątą.

Uznano, że te kursy są dla czeskich gospodarstw domowych dobrą informacją, ponieważ niski kurs PLN pomaga obniżyć ceny importowanych produktów, w tym żywności. Polska jest trzecim co do wielkości największym eksporterem towarów do Czech po Niemczech i Chinach. W 2022 roku wartość importu z Polski wzrosła o 18 proc., z 347 do 411 mld koron.

Czeska korona osiągnęła w ostatnich tygodniach najmocniejszy poziom od 28 lat. (Fot. Getty Images)

Portal zauważył, że w regionie korona jest pozytywnie postrzegana przez inwestorów, ale w ostatnim czasie, ważniejsze od jej wzmocnienia jest osłabianie się innych walut w tym złotego. Seznam Zpravy jednocześnie zwrócił uwagę, że mocna korona obniża konkurencyjność krajowych producentów.

Zmagają się oni nie tylko z rosnącymi cenami produkcji, związanymi głównie z cenami energii, ale też z silną konkurencją ze strony polskich firm, których towary są tańsze. To główny powód, dla którego wielu Czechów regularnie robi zakupy po polskiej stronie granicy.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Warzywa dla bogatych. Pomidory nawet po 35 zł za kg

"Rzeczpospolita": Ceny w Polsce bolą dużo bardziej

Media: Polacy kradną w sklepach coraz więcej towarów

Horrendalne ceny warzyw i owoców w Europie

Polacy boją się o swoje finanse domowe

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2024
  GBP 5.1032 złEUR 4.2954 złUSD 3.9296 złCHF 4.4436 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama