Menu

Dentysta, pielęgniarka lub higienistka w każdej szkole w Polsce

Dentysta, pielęgniarka lub higienistka w każdej szkole w Polsce
Polscy uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę dentystyczną. (Fot. Getty Images)
Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, która weszła w tym tygodniu w Polsce w życie, zapewnia każdemu uczniowi opiekę pielęgniarki lub higienistki oraz dentysty - poinformowała na konferencji wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Reklama

Wiceminister zaznaczyła, że ustawa kładzie nacisk "na profilaktykę, promocję zdrowia oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych wśród uczniów". Ponadto uczniowie będą mogli korzystać z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach, w placówkach stomatologicznych, które podpiszą umowę na świadczenia z NFZ, lub w mobilnych gabinetach – dentobusach. 

"Ważnym elementem tej ustawy jest kwestia wzmocnienia opieki nad dziećmi w zakresie opieki stomatologicznej (...) Oparta jest ona na trzech filarach. Pierwszy to gabinety zlokalizowane w szkołach. Obecnie w Polsce mamy około 700 gabinetów umiejscowionych w szkołach. Te gabinety mają kontrakt z NFZ i dzieci mogą korzystać na terenie szkoły z opieki stomatologicznej. Świadczenia są w stu procentach finansowane przez NFZ" – wyjaśniła wiceminister.

Szkoły w Polsce będą musiał zatrudnić personel medyczny. (Fot. Getty Images)

"Kolejnym elementem (...) jest obowiązek podpisania przez dyrektora lub podmiot prowadzący szkołę, np. gminę, porozumienia z gabinetem stomatologicznym działającym w otoczeniu szkoły. Bardzo często w środowiskach miejskich gabinety tak są ulokowane. Jeśli nie ma gabinetu w szkole, to pozostaje to rozwiązanie – podpisanie stosownego porozumienia, na którego podstawie dzieci uczęszczające do tej szkoły mają zagwarantowany priorytetowy dostęp do świadczeń z zakresu stomatologii. A uzupełnieniem tej opieki stomatologicznej są dentobusy (...)" – dodała.

Obecnie w każdym województwie jest dentobus. Od IV kwartału 2017 r. skorzystało z nich ponad 52 tys. uczniów.

"To są mobilne gabinety stomatologiczne, które odpowiadają wymogom gabinetu stacjonarnego. Wyposażenie tego gabinetu, jak również zakres usług w nim wykonywanych, jest taki sam jak w gabinecie stacjonarnym" – wskazała wiceminister.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama