Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Deloitte: Co trzeci Polak chciałby ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych

Deloitte: Co trzeci Polak chciałby ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych
Coraz więcej Polaków niechętnie odnosi się do elektronicznych gadżetów. (Fot. Getty Images)
Wzrost wykorzystania urządzeń elektronicznych, spowodowany powszechnym wdrożeniem pracy i nauki zdalnej w pandemii sprawia, że obecnie co trzeci ankietowany Polak widzi potrzebę ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem - poinformował Deloitte.

Reklama
Reklama

Z raportu Digital Consumer Trends 2022 przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że przez powszechne wykorzystanie urządzeń elektronicznych Polacy zaczęli "odczuwać cyfrowe znużenie i potrzebę modyfikacji naszego podejścia do elektroniki".

Najwięcej Polaków deklarujących potrzebę zmiany nawyków jest w grupie wiekowej 18-24 lata (46 proc.), podczas gdy na rynku brytyjskim są to zazwyczaj respondenci mający od 25 do 34 lat.

"Powszechność urządzeń cyfrowych potrafi mieć niekorzystny wpływ na tak istotne kwestie dla zdrowia, jak sen – 52 proc. ankietowanych kobiet i 47 proc. mężczyzn przyznało, że chodzi spać później niż planowało ze względu na czas spędzony przed ekranem" - podał Deloitte.

Co więcej, "blisko połowa badanych sięga po smartfon tuż po przebudzeniu, a jedna trzecia respondentów korzysta z telefonu w trakcie posiłku".

Nie wszyscy Polacy doceniają możliwości oferowane przez nowoczesne urządzenia np, smartfony. (Fot. Getty Images)

Zdaniem ekspertów Deloitte, powszechność wykorzystania urządzeń zapewniających dostęp do internetu, styl życia i doświadczenie nauki i pracy zdalnej najmłodszych ankietowanych mają przełożenie na preferencje dotyczące kontaktów zawodowych.

"Zaledwie 49 proc. przedstawicieli grupy w wieku 18-24 lata preferuje osobiste kontakty ze współpracownikami. To najniższy odsetek spośród wszystkich badanych grup" - poinformowała firma doradcza.

Polska młodzież posiada "najwyższą wśród wszystkich grup wiekowych wiedzę na temat śladu węglowego swoich smartfonów". W grupie w wieku 18-24 lata odsetek osób posiadających używane albo odnowione urządzenie jest "najwyższy z całej populacji i wynosi 14 proc., co może mieć jednak związek z mniejszą siłą nabywczą tej grupy oraz przekazywaniem starszych modeli w ramach rodziny".

"Jednocześnie co czwarta osoba w wieku poniżej 25 lat twierdzi, że posiadanie nowego telefonu jest atrakcyjne" - dodano.

Czytaj więcej:

Badanie: Polacy w wieku 18-24 lat odczuwają znużenie w miejscu pracy

CBOS: Polacy coraz pesymistyczniej nastawieni do sytuacji politycznej i gospodarczej

Sondaż IBRiS dla Onetu: Polacy stanowczo o aborcji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama