Menu

Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson & Johnson

Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson & Johnson
Ten ruch doprowadzi do opóźnienia duńskiego programu szczepień. (Fot. Getty Images)
Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson&Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19 w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką - podały wczoraj duńskie media. Będzie to już drugi - po szczepionce AstraZeneca - wykluczony przez Kopenhagę środek.
Reklama
Reklama

Według mediów, w tym m.in. gazety "BT", decyzja ma zostać ogłoszona wkrótce. Jeśli tak się stanie, ma to znacząco opóźnić duński program szczepień - nawet do jesieni.

Wykluczenie preparatu ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Mimo tego, Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych. Podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

Jak pisze "BT", mimo wykluczenia szczepionek z narodowego programu szczepień, Narodowa Rada Zdrowia orzekła w poniedziałek, że ci którzy chcieliby zaszczepić się tymi preparatami będą mogli to zrobić poza ramami centralnego programu.

Tymczasem w związku ze stabilną sytuacją epidemiczną w kraju rząd Danii uzgodnił dzisiaj z opozycją zniesienie od czwartku kolejnych restrykcji. Wszyscy uczniowie powrócą do szkół, otwarte zostaną kina, a w restauracjach zniesiony będzie wymóg rezerwacji.

Limit uczestników zgromadzeń w lokalach zwiększony zostanie do 25, a na świeżym powietrzu do 75. Prywatne imprezy będą mogły odbywać się również po godz. 23:00.

Duńskie władze nie zdecydowały się jednak na znaczne zwiększenie limitu uczestników podczas wydarzeń plenerowych. W związku z tym organizatorzy słynnego festiwalu Roskilde poinformowali, że tegoroczne koncerty nie odbędą się.

W ciągu ostatniej doby w Danii potwierdzono 761 przypadków zakażeń koronawirusem. Nie było żadnej ofiary śmiertelnej Covid-19.

Czytaj więcej:

Dania całkowicie rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca

Rząd UK zamówił dodatkowe 60 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech

12 dni po pierwszej dawce od firm Pfizer i AstraZeneca ryzyko zakażenia maleje znacząco

Czołowy naukowiec: "Wielka Brytania pandemię ma już za sobą"

Migranci zarobkowi w Holandii bez prawa do szczepionki na Covid-19

  Komentarze
  • Drakus
   4 maja, 11:24

   Gdy część społeczeństwa jest zaszczepiona wirus wyrażnie zanika więc po co rządy zamawiają kolejne miliony szczepionek. Może ktoś wykorzystuje pandemię żeby przyzwyczaić nas do przyjmowania szczepionek. Reklamy są na każdym kroku, wszystko przypomina o zaszczepieniu się. Szczepienia mają wpływ na walkę z wirusem, ale tu namawiają do stałego, systematycznego szczepienia zapisanego w paszporcie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama