Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

DUP prowadzi "znaczące rozmowy" z rządem w sprawie Brexitu

DUP prowadzi "znaczące rozmowy" z rządem w sprawie Brexitu
Posłowie DUP mają prowadzić "zaawansowane" rozmowy w sprawie Brexitu. (Fot. Getty Images)
Źródło brytyjskiej telewizji Sky News poinformowało dziś, że północnoirlandzka Demokratyczna Partii Unionistów (DUP) prowadzi 'znaczące rozmowy' z brytyjskim rządem na temat ewentualnego poparcia umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Reklama

Informacja wywołała spekulacje medialne, że DUP może uzależniać swoje stanowisko od skierowania dodatkowych środków na inwestycje w Irlandii Północnej w ramach umowy koalicyjnej w rządem Partii Konserwatywnej.

Podczas pierwotnych rozmów w tej sprawie po wyborach parlamentarnych w 2017 roku ugrupowanie wynegocjowało od rządu zwiększenie wydatków aż o miliard funtów, obiecując w zamian poparcie 10 posłów w kluczowych głosowaniach nad projektami mniejszościowego rządu premier Theresy May.

Trzecie głosowanie nad rządowym projektem zaplanowane jest na początek przyszłego tygodnia - najprawdopodobniej na wtorek, 19 marca.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali proponowany tekst porozumienia w sprawie warunków wyjścia z UE, za każdym razem wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu i 149 głosów w środę.

Zmiana arytmetyki parlamentarnej wymagałaby uzyskania poparcia m.in. właśnie DUP, które dotychczas było jednoznacznie krytyczne wobec premier.

Wielu eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, którzy wcześniej także głosowali przeciwko umowie, uzależniało jednak swoje poparcie od stanowiska północnoirlandzkiego ugrupowania.

Przyjęta wczoraj uchwała - która nie jest na tym etapie wiążąca prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną dla rządu - wyznaczyła parlamentarzystom nowy termin graniczny dla przyjęcia jakiejś formy projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty na 20 marca.

Jeśli posłowie poparliby do tego czasu jakąś formę umowy z UE ws. warunków wyjścia - albo prezentowaną przez rząd, którą dotychczas dwukrotnie odrzucili, albo jakąkolwiek alternatywę - to rząd zwróciłby się wówczas do pozostałych 27 państw członkowskich z prośbą o krótkie, trzymiesięczne techniczne wydłużenie procesu wyjścia z UE w celu przegłosowania niezbędnej legislacji.

Uchwała zawiera też zastrzeżenie, że w razie gdy nie zostanie przyjęta żadna umowa, a parlament nadal będzie chciał uniknąć bezumownego Brexitu, Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu". Odnotowuje też, że opóźnienie Brexitu "wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

Doradcy premier May będą liczyli na to, że w obliczu ryzyka znacznego wydłużenia wyjścia z UE lub dalszych konsultacji z parlamentem, w którym większość mają przeciwnicy twardego Brexitu, eurosceptyczni parlamentarzyści opowiedzą się za rządowym projektem umowy, obawiając się alternatyw, które uważają za jeszcze mniej realizujące ich oczekiwania.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko bezumownemu Brexitowi, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

 

  Komentarze


  • Ula
   15 marca, 17:32

   I wtedy IRA sie odezwie

  • Celestyn76
   15 marca, 19:50

   brexiterzy powoluja sie na tzw,,wole ludu,,wyrazona w referendum a czy demokratyczne jest glosowanie do skutku??? w zasadzie nie wiadomo nad czymbo stary moczymorda junkier I m.barnier powiedzieli ze wynegocjowana umowa nie podlega zmianom a ta menda farage bezczelnie pobiera pensje europosla gdyby mial chociaz krzte honour to by zrezygnowal jak Korwin ze stolka ale widac pecunia mon olet brexiterzy zaprzepascili to co wywalczyla Margaret thatcher ale wida
   c ze wsrod konserwatystow sa same miekkie rury w szwajcarii nalezy wygrac referendum wiekszoscia 2/3 a nie jakims ulamkiem jak w uk

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama