Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy londyńscy kibice obejrzą na żywo finał mundialu w trakcie podróży metrem?

Czy londyńscy kibice obejrzą na żywo finał mundialu w trakcie podróży metrem?
Dostęp do internetu pod ziemią ma być możliwy przed końcem grudnia. (Fot. Getty Images)
Możliwe, że pasażerowie metra będą mogli śledzić transmisję finału mistrzostw świata w piłce nożnej na swoich smartfonach, znajdując się głęboko pod ziemią – ujawnia 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Uruchomienie bezprzewodowej sieci 4G w londyńskim metrze ma nastąpić przed końcem przyszłego miesiąca. Niektóre stacje i podziemne tunele metra na liniach Northern i Central będą pierwszymi miejscami w centrum Londynu, które zostaną podłączone do sieci.

Dokładna data jej uruchomienia jest utrzymywana w tajemnicy, ale zakłada się, że może być gotowa na czas finału mundialu 18 grudnia. Stacje na których w pierwszej kolejności, będzie dostęp do sieci to Euston, Bank i Oxford Circus. Sieć 4G będzie funkcjonować obok istniejącego WIFI w metrze.

Inwestycja o wartości ponad 1 mld funtów jest realizowana przez firmę BAI Communications. Na podstawie umowy zawartej na 20 lat, będzie ona źródłem stałego przychodu dla spółki Transport for London.

Pasażerowie będą mogli dzwonić, wysyłać SMS-y, przeglądać strony internetowe oraz oglądać filmy i telewizję podczas jazdy, bez dodatkowych kosztów wynikających z ich umowy o świadczenie usług telefonii komórkowej.

BAI rozpoczął swoje prace w zeszłym roku i do końca przyszłego roku zrealizuje całościowy projekt obejmujący wszystkie 137 stacji podziemnych i ich sieć tuneli - oraz te zlokalizowane na trasie linii Elizabeth.

Ponad 500 osób pracuje co noc, aby zainstalować ponad 1 200 mil przewodów, anten i odbiorników radiowych. Wszyscy operatorzy telefoniczni będą mogli podłączyć się do tej "neutralnej" sieci instalowanej przez BAI.

Duża część instalacji jest montowana w najciaśniejszych miejscach lub też musi zostać ukryta za panelami w przejściach dla pasażerów w korytarzach tuneli. Inżynierowie mają do swojej dyspozycji maksymalnie tylko 3,5 godziny każdej nocy, pomiędzy ostatnimi kursami pociągów około 1:00 w nocy a ponownym uruchomieniem metra po 5:00 rano.

System, który jest połączony z 10 "centrami danych" w tajnych lokalizacjach w stolicy, jest przystosowany do przyszłych zmian, umożliwiających późniejszą modernizację do systemu 5G. Ponadto zakładana jest sieć kabli, która ma stworzyć "pełny łańcuch światłowodowy dla Londynu".

Rozbudowa jest następstwem przeprowadzonych w 2020 roku testów systemu 4G na wschodnim końcu linii Jubilee.

BAI obsługuje już sieci 4G w metrze w Nowym Jorku, Toronto i Hongkongu. Matthew Griffin, szef ds. telekomunikacji w TfL, zaznaczył, że 4G zapewni pasażerom "bezproblemowe" połączenia.

Czytaj więcej:

Sieci Three oraz EE zapewnią 4G w londyńskim metrze

UK: Vodafone zacznie wyłączać sieć 3G w 2023 roku, aby usprawnić działanie 4G i 5G

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama