Menu

Czy 6 mln aplikacji o settled status oznacza, że w UK żyje 6 mln imigrantów z UE?

Czy 6 mln aplikacji o settled status oznacza, że w UK żyje 6 mln imigrantów z UE?
Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić ilu obywateli UE żyje obecnie w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
W ubiegłym tygodniu Home Office przekazał, że otrzymał 6 mln wniosków o status osiedlenia. Tym samym liczba unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii jest niemal dwukrotnie wyższa od wcześniejszych szacunków, oscylujących wokół 3 mln. Tak duża liczba aplikacji oznaczałaby, że aż 9 proc. 67-milionowej populacji kraju składa się z unijnych obywateli.

Reklama
Reklama

Specjaliści z Krajowego Biura Statystycznego (ONS) i Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego tłumaczą jednak, że wyjątkowo duża liczba wniosków "nie jest miarą populacji".

ONS twierdzi, że "najlepsze oszacowanie" nadal jest takie, że w Wielkiej Brytanii mieszka 3,5 miliona obywateli UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Liczba ta jest znacznie bliższa pierwotnej, która dała m.in. nazwę prounijnej grupie działającej na rzecz praw imigrantów z UE - the3millions.

Według ONS, wiele osób aplikowało o settled status, aby zabezpieczyć się "na przyszłość" - np. umożliwić sobie powrót na Wyspy w przyszłości.

"The Guardian" przytacza m.in. historię jednego z obywateli Belgii, który wyjechał z Wielkiej Brytanii w 2018 r. Aplikował jednak o status osoby osiedlonej, aby móc w przyszłości odwiedzać swoją mieszkającą na Wyspach mamę bez konieczności ubiegania się o wizę.

"Nasze najnowsze dane, wykorzystujące informacje z Annual Population Survey (APS) pokazują, że w połowie 2020 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało około 3,5 miliona obywateli UE - znacznie mniej niż 6 mln wniosków o program osiedlenia się w UE" – zapewnił Jay Lindop z ONS.

"Założenie, że w Wielkiej Brytanii jest więcej obywateli UE niż wcześniej szacowano, opiera się na przekonaniu, że osoby, które złożyły wniosek do programu EU Settlement Scheme, mieszkają i pracują obecnie w Wielkiej Brytanii. To prawie na pewno nieprawda" - dodał.
 

Czytaj więcej:

Obywatele UE bez settled status otrzymają ostrzeżenie i dodatkowy termin

Ponad 6 mln obywateli UE złożyło wniosek o osiedlenie się w UK

  Komentarze
  • What
   7 lipca, 20:48

   I am afraid, that’s the actual figure i oni kiedyś wyjada i kto będzię na benefity pracował?

  • Ewa
   7 lipca, 21:31

   Duzo jest też obywateli nie z EU, którzy są w związku z obywatelem EU i tym samym też przysługuje im settled status

  • Strażak UK
   7 lipca, 21:58

   Ja już się nie mogę doczekać wyjazdu z tego patologicznego kraju zawód nowy zrobiony kierunek Belgia jeszcze się Szwecji przyglądam i Danii
   W Szwecji są tak tanie domy i mieszkania że wystarczy wziąć oszczędności z tego patologicznego niebytu i sobie kupić tam nawet dom gdzieś w lesie z daleka od tego wszystkiego.

  • Sa
   8 lipca, 02:42

   plus 10 mln nielegalnych , ktorzy jakos przypadkiem umkneli statystykom i robia na czarno ku chwale krolestwa, bo bez nich nie da rady

  • Liczby nigdy nie klamia
   8 lipca, 06:10

   To prawie na pewno prawda !!!!....ale Jak w polskiej reklamie prawie robi duża różnice
   Matołki nawet nie wierzą i przecierają oczy ze zdumienia hahahaha

  • Asan
   8 lipca, 08:42

   Jesteście głupi. Ta nadwyżka to ci co przyjechali na tydzień do UK i wyrobili sobie pre- settled na wszelki wypadek. Siedzą u siebie w domku , a w ewidencji home office istnieją . Błąd polegał na rezygnacji z opłat za wyrobienie statutu Johnson i tak przytomnie skrócił termin , od którego można było występować o statut. Pierwotny miał trwać aż do 30/06. Byłoby kilkaset tysięcy więcej cwaniaczków .

  • Osa
   8 lipca, 09:25

   Jak to obliczyli ? Do tej pory Home Office informował że jest tylko 2.5 miliona emigrantów. Oznacz to ze liczyli tylko osoby które legalnie pracowały bez rodzin. Skala problemu przewyższa ich samych.

  • JoBo
   8 lipca, 09:58

   @Strażak UK. Bye bye baby
   Baby goodbye
   Bye bye baby
   Don't make me cry.

  • JoBo
   8 lipca, 10:01

   @Asan. Już po pierwszym, Twoim zdaniu, widać, że Ty jesteś ten jedyny, NAJMĄDRZEJSZY. Za kogo Ty się masz ?

  • Smiech
   8 lipca, 12:07

   Uwielbiam te pisowsko unijne trolle jak strazak. On juz wyjezdzie on juz wie gdzie on ma oszczednosci na dom w Szwecji ha ha fantasta
   Albo inni co pisza ze wyjechali a dziwnym trafem wciaz pisza na Londynku ...
   Zlozyli deklaracje nawet Ci co zjechali kilka lat temu do PL ..tak im tam dobrze ha ha ale kasa w UK lepsza

  • Z UK
   9 lipca, 12:54

   Tak JoBo i inna patologio siedząca po 10 lat na pokojach i chwaląca że UK to raj

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama