Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy Polacy boją się terrorystów?

Czy Polacy boją się terrorystów?
Większość Polaków zgodzi się na dodatkową kontrolę na lotniskach, ale prawie 80 proc. jest przeciwko podsłuchom i kontroli korespondencji pod pozorem walki z terroryzmem.
Reklama
Reklama
"Zamach bombowy podczas maratonu w Bostonie przywrócił, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach zaangażowanych w misję stabilizacyjną w Afganistanie, dyskusję o zagrożeniu terrorystycznym kojarzonym z fundamentalizmem islamskim" - wynika z sondażu CBOS pt. "Zagrożenie terroryzmem".

Według ankiety, ponad 43 proc. badanych ocenia, że w Polsce istnieje realne zagrożenie terroryzmem. Od pomiaru z 2010 r. odsetek ten zwiększył się o 11 punktów proc. Zdaniem 28 proc. ankietowanych zagrożenie terrorystyczne jest wyolbrzymiane, natomiast 24 proc. badanych - nie dostrzega go wcale.

Mimo że wielu Polaków uważa zagrożenie terrorystyczne za mniej lub bardziej prawdopodobne, to stosunkowo niewielu (26 proc. - spadek o 9 punktów proc. od 2011 r.) osobiście obawia się ataków, a blisko trzy czwarte badanych (72 proc. - wzrost o 9 punktów proc. od 2011 r.) nie ma takich obaw.

Ponadto sondaż pokazał, że trzy piąte ankietowanych ocenia, iż polskie władze i instytucje państwowe nie są dobrze przygotowane, by zapobiegać atakom terrorystycznym. Przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta badanych.

Większość Polaków (80 proc.) zgodziłaby się na wzmożenie kontroli na granicach, lotniskach i dworcach w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Zdecydowanie bardziej podzielone są zdania, jeżeli chodzi o gotowość do poniesienia dodatkowych kosztów w związku z wydatkami na bezpieczeństwo - taką gotowość wyraziło 48 proc. ankietowanych, zaś 44 proc. nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Ponadto, 58 proc. nie zaakceptowałoby limitowania przez instytucje państwowe informacji o zagrożeniu terrorystycznym w kraju. Jeszcze z większym sprzeciwem spotkała się możliwość zwiększenia uprawnień władz w zakresie inwigilacji obywateli: podsłuchiwania rozmów telefonicznych czy kontroli korespondencji - sprzeciwia się temu ośmiu na dziesięciu Polaków.

Badanie "Omnibus" przeprowadzono w dniach 14-21 maja 2013 roku na liczącej 1 072 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 13.05.2024
    GBP 4.9947 złEUR 4.2977 złUSD 3.9853 złCHF 4.3964 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama