Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czechy: Podejrzenie pojawienia się brytyjskiej mutacji koronawirusa

Czechy: Podejrzenie pojawienia się brytyjskiej mutacji koronawirusa
Brytyjska mutacja - zdaniem ekspertów - rozprzestrzenia się niebezpiecznie szybko po całej Europie, pomimo licznych obostrzeń. (Fot. Getty Images)
Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) poinformował w weekend, że w Czechach mogła pojawić się mutacja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii, bardziej zakażająca niż obecny wariant. SZU ma 10 próbek, które bada pod takim kątem. Wyniki mają być znane w tym tygodniu.
Reklama
Reklama

Możliwa liczba przypadków nie jest znana. Próbki, które w testach PCR wykazują charakterystykę odpowiadającą mutacji, która wystąpiła w Wielkiej Brytanii, pochodzą z laboratorium jednego ze szpitali w Pradze.

SZU zwrócił się do wszystkich laboratoriów, w których analizowane są próbki związane z testami na koronawirusa, aby informowały o podejrzanych wynikach testów oraz przesyłały pobrany materiał do dalszych badań. Celem jest "podjęcie odpowiednich środków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się mutacji brytyjskiej" - stwierdzono w komunikacie Narodowego Laboratorium SZU.

Tak zwana brytyjska mutacja koronawirusa pojawiła się w połowie grudnia 2020 r. na terenie Anglii.

Dotychczas potwierdzono jej występowanie w Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech. Mogła także dotrzeć do Austrii, gdzie laboratoria pracują nad zweryfikowaniem próbek.

Czytaj więcej:

Z Wielkiej Brytanii do USA tylko z negatywnym wynikiem testu

Badania: Szczepionka Pfizera - skuteczna przeciwko nowym wariantom SARS-CoV-2

USA: Brytyjska mutacja koronawirusa do marca będzie dominująca

Mutacja, wariant czy szczep? Polski ekspert tłumaczy

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2024
  GBP 5.1032 złEUR 4.2954 złUSD 3.9296 złCHF 4.4436 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama