Menu

Cyber Monday: Eksperci ostrzegają przed oszustwami w sieci

Cyber Monday: Eksperci ostrzegają przed oszustwami w sieci
Podczas zakupowego szaleństwa w sieci należy dziś zachować szczególną ostrożność. (Fot. Getty Images)
Cyber Monday oznacza zwiększony ruch w sieci w poszukiwaniu oferowanych tradycyjnie w ten dzień zniżek na zakupy online. Eksperci z USA ostrzegają przed internetowymi oszustwami i obawiają się, że z powodu stresów związanych z epidemią klienci będą na nie szczególnie podatni.
Reklama

Koniec listopada - tradycyjnie czas rabatów - z powodu epidemii przeniósł się w znacznym stopniu do internetu, a ruch w sklepach stacjonarnych jest dużo mniejszy niż w poprzednich latach. Rekordowa liczba transakcji online przewidywana jest zwłaszcza dziś podczas Cyber Monday. 

"Okres Cyber Monday to czas, gdy cyberprzestępcy wykazują się szczególną aktywnością" - ostrzega Steven Merrill, szef zajmującej się przestępstwami finansowymi sekcji w FBI.

Merrill obawia się, że wielu ludzi jest w tym roku w tak trudnej sytuacji finansowej lub jest tak przygniecionych psychicznie epidemią, że stanowi łatwiejszy cel dla oszustów. "Ludzie tracą ostrożność. Okoliczności są inne i podejmują decyzje, których normalnie by nie podjęli" - wskazuje.

Przed oszustwami w internecie ostrzeżenie wydała także amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA). W opublikowanym dokumencie opisującym podstawy bezpieczeństwa podczas zakupów online podkreśliła, że internauci przed przesłaniem pieniędzy powinni "upewnić się, że kontaktują się z renomowanym dostawcą".

Ostrzeżenie wydał dziś również brytyjski Barclays, a także firma WFH IT Support. Ta ostatnia ostrzegła Brytyjczyków, że "cyberprzestępcy stają się coraz bardziej profesjonalni" i wskazała, żeby w szczególności uważać na fałszywe e-maile i strony internetowe.

Według zajmującej się oszustwami firmy MyChargeBack, sygnałem ostrzegawczym powinny w przypadku stron internetowych być błędy w pisowni i gramatyce oraz brak danych kontaktowych, adresu fizycznego lub numeru telefonu.

Czytaj więcej:

Black Friday 2020: Jak bezpiecznie kupować online

Black Friday w UK: Giganci rezygnują z wyprzedaży

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama